تبلیغات
پاسخ به سوالات شما در ادیان و مسیحیت - 27. احکام شرعی صلیب

اشتراک و ارسال مطلب به:

جمعه 24 آذر 1391

27. احکام شرعی صلیب

   نویسنده: شهاب    

خرید و فروش و به گردن انداختن صلیب چه حکمی دارد ؟

آیا کسی می تواند با لباسی که آرم صلیب روی آن حک شده است، نماز بخواند؟

سوال: خرید و فروش و به گردن انداختن صلیب چه صورت دارد ؟
پاسخ:
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:
معامله صلیب و به گردن آویختن آن حرام است.

سؤال: خرید و فروش علامت صلیب (نشان مسیحیان) علامت فروهر(نشان زرتشتیان) و علائم شیطان پرستان چه حکمی دارد؟
پاسخ:
آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
- خرید و فروش هیچ یک از موارد فوق جایز نیست.
- ساختن و خرید و فروش آنها (انواع طلا) نیز اگر استفاده اش مخصوص مردان باشد اشکال دارد و اگر زینت طلا به صورت صلیب باشد؛ پوشیدن و ساختن و خرید و فروش آن گناه مضاعف دارد.

سوال: (اجوبه الاستفتائات س 1073): با توجه به هجوم مستمر فرهنگ غربى كه در تضاد بااخلاق اسلامى است، و رواج بعضى از عادتهاى غیراسلامى، مثل به گردن آویختن صلیب طلائى توسط بعضى از مردان، و یا استفاده بعضى از زنان از مانتو با رنگ‏هاى زننده، و یا استفاده بعضى از مردان و زنان، از زیورآلات و عینك‏هاى تیره و ساعت هائى كه جلب نظر مى‏كند و استفاده از آنها نزد عرف مردم قبیح است، و عده‏اى از آنها حتى بعد از امر به معروف و نهى از منكر هم اصرار بر كار خود دارند، امیدواریم حضرتعالى روشى را كه باید در برابر این افراد در پیش گرفت، بیان فرمائید.

مقام معظم رهبری مد ظله الوارف:
پوشیدن طلا یا آویختن آن به گردن بر مردان مطلقا حرام است، و پوشیدن لباسهائى كه از نظر دوخت یا رنگ یا غیر آن تقلید و ترویج فرهنگ مهاجمِ غیر مسلمانان در نظر عرف محسوب مى‏شود، جایز نیست. همچنین استفاده از زیور آلاتى كه استعمال آن تقلید از فرهنگ تهاجمى دشمنان اسلام و مسلمین محسوب شود، جایز نیست، و بر دیگران واجب است كه در برابر اینگونه مظاهر فرهنگى تقلیدى از بیگانگان مبادرت به نهى از منكر زبانى كنند.


سوال:آیا کسی میتواند با لباسی که آرم صلیب روی آن حک شده است نماز بخواند؟
پاسخ:
آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
نماز خواندن با آن لباس اشکال دارد.


سوال: بسیارى از خانواده ها براساس یك سنّت غلط به داماد خود انگشترى یا ساعت یا گردنبند یا حلقه طلا هدیه مى دهند و آنها نیز از آن استفاده مى كنند و در نتیجه زشتى این كار از بین مى رود. مستدعى است نظر مبارك را در مورد استفاده مردها از انگشتر و دیگر زیور آلات و همچنین هدیه دادن آن به دامادها و جوانان و همچنین ساختن و خرید و فروش آن كه مقدّمه و زمینه ساز این منكر است صریحاً مرقوم فرمایید تا جوانان و دیگر طبقات جامعه وظیفه شرعى خود را بدانند.
پاسخ:
آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
زینت طلا براى مردان مطلقاً حرام است و مسلمانان و پیروان مكتب اهل بیت(علیهم السلام) باید به پیروى از دستورات آن بزرگواران از این امر اجتناب ورزند و فرقى در میان هدیه و غیر هدیه و داماد و غیر داماد نیست. ساختن و خرید و فروش آنها نیز اگر استفاده اش مخصوص مردان باشد اشكال دارد و اگر زینت طلا به صورت صلیب باشد پوشیدن و ساختن و خرید و فروش آن گناه مضاعف دارد.


 سوال: چرا انداختن صلیب اگر بی هیچ قصد و نیتی هم باشد، باز هم جایز نیست؟ آیا نمی شود یك شیعه واقعی بود و عیسی مسیح را هم دوست داشت؟ انداختن صلیب اگر برای یاد حضرت مسیح انداخته شود، چه اشكالی دارد؟
پاسخ:
انداختن صلیب حتی بدون قصد و نیت اشکال دارد چون اولا، یکی از نمادهای خرافی و انحرافی است. ثانیا باعث ترویج دینی است که در حال حاضر خداوند متعال راضی به ترویج آن نیست. ثالثا سبب تشبیه به کفار است که از نظر فقهی حرام است.
توضیح بیشتر:
1. شیعه واقعی کسی است که عیسی مسیح علیه السلام را دوست دارد وبه نبوت ایشان ایمان آورده است.
از نظر دین اسلام مسلمانان بایستی به همه پیامبران قبل از پیامبر اسلام صلوات الله علیه ایمان بیاورند و آنان را دوست داشته باشند.پس ایمان به نبوت عیسی مسیح علی نبینا و علیه السلام و دوست داشتن ایشان از ضروریات دین اسلام است. در حدود 23 ایه از آیات قران کریم به صراحت ازعیسی علیه السلام به نیکی یاد شده است.عیسی علیه السلام در ایه 45 ال عمران به عنوان آبرومند دنیا و اخرت و یکی از مقربین درگاه الهی معرفی شده است.
«إِذْ قالَتِ الْمَلائِكَةُ یا مَرْیَمُ إِنَّ اللَّهَ یُبَشِّرُكِ بِكَلِمَةٍ مِنْهُ اسْمُهُ الْمَسیحُ عیسَى ابْنُ مَرْیَمَ وَجیهاً فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ وَ مِنَ الْمُقَرَّبینَ ؛ (به یاد آورید) هنگامى را كه فرشتگان گفتند: «اى مریم! خداوند تو را به كلمه‏ اى از طرف خودش بشارت مى‏ دهد كه نامش «مسیح، عیسى پسر مریم» است در حالى كه در این جهان و جهان دیگر، صاحب شخصیّت خواهد بود و از مقرّبان (الهى) است.»
خداوند کریم در آیات 136 بقره و 84 آل عمران به مسلمانان امر می کند که بایستی به پیامبران پیشین و از جمله حضرت عیسی علیه السلام ایمان بیاورند و بین رسولان الهی فرقی از لحاظ رسالت قائل نشوند.
«قُلْ آمَنَّا بِاللَّهِ وَ ما أُنْزِلَ عَلَیْنا وَ ما أُنْزِلَ عَلى‏ إِبْراهیمَ وَ إِسْماعیلَ وَ إِسْحاقَ وَ یَعْقُوبَ وَ الْأَسْباطِ وَ ما أُوتِیَ مُوسى‏ وَ عیسى‏ وَ النَّبِیُّونَ مِنْ رَبِّهِمْ لا نُفَرِّقُ بَیْنَ أَحَدٍ مِنْهُمْ وَ نَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ ؛بگو: «به خدا ایمان آوردیم و (همچنین) به آنچه بر ما و بر ابراهیم و اسماعیل و اسحاق و یعقوب و اسباط نازل گردیده و آنچه به موسى و عیسى و (دیگر) پیامبران، از طرف پروردگارشان داده شده است ما در میان هیچ یك از آنان فرقى نمى‏گذاریم و در برابرِ (فرمان) او تسلیم هستیم.»آل عمران :84
2.بایستی این نکته را تذکر داد که دوست داشتن حضرت عیسی و اعتقاد به نبوت ایشان دلیل تبعیت از احکام و اعتقادات مسیحیان که با خرافات و انحرافات زیادی مخلوط شده است نیست.
قران کریم ضمن بزرگداشت حضرت عیسی و کتاب الهی او (انجیل) به برخی خرافات هایی که مسیحیت بعد از حضرت عیسی و حتی در زمان ایشان به آن گرفتارشده بود اشاره کرده و ان را به شدت نفی و نهی می نماید.
قران کریم در مبارزه با عقیده تثلیث (خدا بودن عیسی و روح القدس و اعتقاد به پدر ، پسر و روح القدس) می فرماید:
یا أَهْلَ الْكِتابِ لا تَغْلُوا فی‏ دینِكُمْ وَ لا تَقُولُوا عَلَى اللَّهِ إِلاَّ الْحَقَّ إِنَّمَا الْمَسیحُ عیسَى ابْنُ مَرْیَمَ رَسُولُ اللَّهِ وَ كَلِمَتُهُ أَلْقاها إِلى‏ مَرْیَمَ وَ رُوحٌ مِنْهُ فَآمِنُوا بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ وَ لا تَقُولُوا ثَلاثَةٌ انْتَهُوا خَیْراً لَكُمْ إِنَّمَا اللَّهُ إِلهٌ واحِدٌ سُبْحانَهُ أَنْ یَكُونَ لَهُ وَلَدٌ لَهُ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ وَ كَفى‏ بِاللَّهِ وَكیلاً ؛اى اهل كتاب! در دین خود، غلوّ (و زیاده روى) نكنید! و در باره خدا، غیر از حق نگویید! مسیح عیسى بن مریم فقط فرستاده خدا، و كلمه (و مخلوق) اوست، كه او را بسوی مریم افكند و روحى (شایسته) از طرف او بود. بنا بر این، به خدا و پیامبران او، ایمان بیاورید! و نگویید: « (خداوند) سه‏گانه است!» (از این سخن) خوددارى كنید كه براى شما بهتر است! خدا، تنها معبود یگانه است او منزه است كه فرزندى داشته باشد (بلكه) از آن اوست آنچه در آسمانها و در زمین است و براى تدبیر و سرپرستى آنها، خداوند كافى است.» (نسا:171).
خداوند متعال در قران کریم در مورد یکی دیگر از خرافات هایی که مسیحیان دچار آن شده اند تذکر می دهد و ان را اشتباه پیروان مسیحیان معرفی می کند.این اشتباه و انحراف سبب پیدا شدن صلیب و تقدس برای صلیب و جعل آن به عنوان یکی از نمادهای مسیحیت شده است که همان طور که قران کریم به ان اشاره می کند چنین اعتقادی از مبنا غلط و انحرافی است.
« وَ قَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسیحَ عیسَى ابْنَ مَرْیَمَ رَسُولَ اللَّهِ وَ ما قَتَلُوهُ وَ ما صَلَبُوهُ وَ لكِنْ شُبِّهَ لَهُمْ وَ إِنَّ الَّذینَ اخْتَلَفُوا فیهِ لَفی‏ شَكٍّ مِنْهُ ما لَهُمْ بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِلاَّ اتِّباعَ الظَّنِّ وَ ما قَتَلُوهُ یَقیناً؛و گفتارشان كه: «ما، مسیح عیسى بن مریم، پیامبر خدا را كشتیم!» در حالى كه نه او را كشتند، و نه بر صلیب آویختند لكن امر بر آنها مشتبه شد. و كسانى كه در مورد (قتل) او اختلاف كردند، از آن در شك هستند و علم به آن ندارند و تنها از گمان پیروى مى‏كنند و قطعاً او را نكشتند!» (نساء157).
3. نکته دیگر انکه به لحاظ انحرافات و خرافاتی زیادی که در دین مسیحیت ایجاد گردید و به خاطر کمال بخشیدن به دین الهی دین اسلام نازل گردید که ضمن احترام به ادیان گذشته به ارائه بهترین و جامع ترین و کاملترین برنامه الهی پرداخت و همه مومنان و خداپرستان حتی مسیحیان و یهودیان و ...را امر به گرویدن به این دین الهی نموده است و تصریح نموده است که هرکس به غیر از دین اسلام بگرود از او پذیرفته نخواهد شد.
« وَ مَنْ یَبْتَغِ غَیْرَ الْإِسْلامِ دیناً فَلَنْ یُقْبَلَ مِنْهُ وَ هُوَ فِی الْآخِرَةِ مِنَ الْخاسِرینَ ؛و هر كس جز اسلام (و تسلیم در برابر فرمان حق،) آیینى براى خود انتخاب كند، از او پذیرفته نخواهد شد و او در آخرت، از زیانكاران است.» (آل‏عمران : 85 )
با این وجود همان کس که به دوست داشتن و ایمان به عیسی مسیح علیه السلام و دیگر پیامبران امر نموده است دستور داده است که در زمان پیامبر مکرم اسلام مردم باید به اسلام بگروند و فقط این دین را برسمیت بشناسد. بی شک در چنین وضعیتی تبلیغ و ترویج دین منسوخ امری خلاف دستور الهی تلقی می گردد.
از نظر شیعه حتی در زمان ظهور امام زمان علیه السلام، حضرت عیسی علیه السلام نیز با ایشان ظاهر شده و به تبلیغ و ترویج دین اسلام می پردازند.
با چنین شرایطی مشخص می شود که هیچ کس (خصوصا مسلمانان) حق ترویج دین منسوخ که مورد پذیرش خداوند متعال نیست را ندارد.خصوصا در مورد تبلیغ نمادهای خرافی مانند صلیب که منشائی کاملا انحرافی دارد این عدم ممنوعیت وجه مضاعفی به خود می گیرد چرا که اولا ترویج یک نماد خرافی است ثانیا تبلیغ از یک دین منسوخ است.
از این رو در فقه اسلامی از پوشیدن یا بستن نمادهای ادیان دیگر یا کفار منع می گردد.


Akilah
جمعه 17 آذر 1396 09:55 ب.ظ
Superb, what a blog it is! This website gives valuable information to us, keep it
up.
Shanice
جمعه 17 آذر 1396 07:25 ق.ظ
I feel this is one of the so much vital information for
me. And i'm satisfied studying your article.
However wanna observation on few basic issues, The site taste is ideal,
the articles is truly excellent : D. Excellent
task, cheers
Kelsey
جمعه 17 آذر 1396 07:24 ق.ظ
Asking questions are genuinely nice thing if you are not understanding anything
fully, however this article presents pleasant understanding yet.
Etta
جمعه 17 آذر 1396 07:23 ق.ظ
hi!,I love your writing so a lot! share we keep in touch extra approximately your
article on AOL? I require a specialist in this space to solve my problem.
Maybe that is you! Taking a look forward to peer you.
Linnie
جمعه 17 آذر 1396 07:19 ق.ظ
I got this website from my friend who shared with me
on the topic of this web site and at the moment
this time I am browsing this web page and reading very informative content
at this time.
Edison
جمعه 17 آذر 1396 07:19 ق.ظ
We stumbled over here different web page and thought I might check things out.
I like what I see so now i'm following you. Look forward
to finding out about your web page again.
Karry
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:27 ب.ظ
Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering
which blog platform are you using for this site?

I'm getting sick and tired of Wordpress because I've had issues with hackers
and I'm looking at alternatives for another platform.
I would be awesome if you could point me in the direction of
a good platform.
What is leg length discrepancy?
شنبه 18 شهریور 1396 06:24 ق.ظ
Hi there everyone, it's my first go to see at this site, and piece
of writing is truly fruitful for me, keep up posting these types
of content.
How long does it take to recover from Achilles injury?
یکشنبه 15 مرداد 1396 06:09 ب.ظ
Hurrah! At last I got a blog from where I be able to actually
take useful facts concerning my study and knowledge.
greatdormitory395.exteen.com
شنبه 14 مرداد 1396 09:57 ق.ظ
I was able to find good advice from your blog articles.
Foot Issues
جمعه 13 مرداد 1396 03:44 ب.ظ
I'll immediately clutch your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription link or newsletter service.
Do you've any? Kindly allow me recognise in order that I
may just subscribe. Thanks.
حسن
شنبه 20 خرداد 1396 05:00 ق.ظ
تازه به این دین گرویده ام از مسایل شرعی ایین مسیحیت هیچ نمیدانم چگونه میتوانم رهنمود شوم.
ایا کتابی مانند توضیح المسائل مسلمین برای عزیزان هم کیش مسیحی موجود میباشد؟چگونه تهیه نمایم؟
از طرفی از مامورین و مقامات قضایی ایران میترسم چرا که بدانند فاتحه ام خوانده است به همین علت سمت کلیسا نمیتوانم بروم لطفا راهنماییم نمایید.ممنون متشکرم منتظر جواب شما در ایمیلم میباشم برادر نو کیش شما حسن.
Justin
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:34 ق.ظ
We're a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your site offered us with valuable information to work on.
You've done an impressive job and our whole
community will be thankful to you.
BambiLaxson.bravesites.com
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 05:18 ق.ظ
Exactly what I was searching for, thank you for posting.
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 05:33 ق.ظ
I just could not leave your website prior to suggesting that I
extremely enjoyed the usual info an individual
provide in your guests? Is gonna be back ceaselessly
in order to inspect new posts
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 09:57 ب.ظ
I'm gone to say to my little brother, that he should also
visit this weblog on regular basis to take updated from hottest
gossip.
باران
دوشنبه 25 بهمن 1395 01:48 ب.ظ
اقا سروش شما اگه می خواید مسیحی بشی از طریق ایمیل یه بیام برا من بفرست کمکت می کنم
باران
جمعه 22 بهمن 1395 04:41 ب.ظ
اینجا واقا کسی هست که مسیحی باشه اگه هست میتونم ادرس ایمیلشو داشته باشم ای ادرس ایمیل منه .morad.if90@yahoo.com
باران
جمعه 22 بهمن 1395 04:38 ب.ظ
از نظر من مسیحیت یه دین خیلی خوبه من خودم مسلمونم ولی در تدارک برای مسیحی شدن بودم که متوجه شدم مسیحی شدن تو ایران ممنوعه تو کشور ما به چادر سر زنا و دخترا میگن اسلام اگه کسی حجاب نداشته باشه مسلمان نیست اگه کسی به نا محرم نگاه کنه اگه کسی حجابش بد باشه گناه کرده کارش حرامه ولی اون بالایی ها میلیارد میلیارد بول میدزدن حرام نیست اسلامو اینطور تو نظر ما جلوه دادن
باران
جمعه 22 بهمن 1395 04:30 ب.ظ
مسیحیت یه دین بسیار کامله بیشتر تحقیق کنید نظرتون نسبت بهش عوض میشه کتاب های خارجی رو در این مورد بخونید بیشتر به حقیقت اشاره کردن
حسین
سه شنبه 22 تیر 1395 05:05 ب.ظ
عرفان جان شما ی انواندی انسان حق انتخاب داری کسی هم نگف شما باید مسلمون باشی
Ali
جمعه 20 فروردین 1395 11:39 ق.ظ
آقا شهاب اگر شما معتقد هستید که مسیح برروی صلیب کشته شده سخت در اشتباه هستید مسیح هیچ وقت کشته نشد آن زمان کسی دیگر که خیلی شبیه عیسی مسیح بود برروی صلیب رفت
پاسخ شهاب : دوست عزیزم. درست نخوندین. من منتقد این دیدگاه هستم و معتقدم حضرت مسیح علیه السلام اصلا مصلوب نشده اند.
دوشنبه 16 فروردین 1395 11:47 ب.ظ
سلام
میخواستم بدونم آیا استفاده از نشانه های شیطان پرستی جایز هست؟!
توی بازی یا هر وسیله ای برای تحقیق میخوام
خواهشا قشنگ جواب بدین هر کی مسیول این وبلاگه ..
یه بچه شیعه
یکشنبه 15 فروردین 1395 03:18 ب.ظ
سلام
میخواستم بدونم آیا استفاده از نشانه های شیطان پرستی جایز هست؟!
توی بازی یا هر وسیله ای برای تحقیق میخوام
خواهشا قشنگ جواب بدین هر کی مسیول این وبلاگه ..
جمعه 21 اسفند 1394 10:57 ب.ظ
هه جم كنین بساطو حالا مثلا ملت ب ایا عمل میكنن
جمعه 21 اسفند 1394 10:56 ب.ظ
هه جم كنین بساطو حالا مثلا ملت ب ایا عمل میكنن
شنبه 15 اسفند 1394 09:58 ب.ظ
عرفان جان،
دین ها به ترتیب و با توجه به ظرفیت مردم زمانه تکمیل شدند. در واقع دین اصلی "کتاب" نام دارد و دین همه پیامبران غیر از نبی اکرم (ص) صحف نام دارد. یعنی بخشی از کتاب. اما اسلام کتاب کامل است که با توجه به ظرفیت زمانه نازل شده. فرض کنید که ما یک بوگاتی داریم و یک پراید. روی هیچ کدام موتور دیگری را نمی شود قرار داد و قطعا موتور بوگاتی روی پراید کار نمی کند !
الان هم همینطور است، مردم بدنه بوگاتی هستند و دین هم موتور بوگاتی، حیف نیست روی بدنه بوگاتی موتور پراید ببندیم ؟
ظرفیت مردم زمانه خیلی افزایش یافته نسبت به زمان عیسی (ع)
ترنج
جمعه 2 بهمن 1394 11:34 ق.ظ
اغا یه کلام به من بگین میتونم صلیب بندازم یا نه؟
پاسخ شهاب : خیر دوست عزیز. طبق حکم مراجع تقلید به گردن انداختن صلیب از نظر شرعی جایز نیست.
شنبه 28 آذر 1394 07:50 ب.ظ
عزیزانم نسل انسانها از گناهی که حضرت آدم مرتکب شد آلوده شد ولی حضرت عیسی مسیح با قبول تمام سختی و رنج و به صلیب آویخته شدن اون ننگ و گناه رو به دوش کشید.ذین اسلام هم فقط مجموعه ای از ادیان دیگه هست و قران جمع آوری تورات و انجیل و متونی که با هم تناقص ندارد است
علی
پنجشنبه 7 آبان 1394 02:40 ب.ظ
سلام دوستان کسی واقعا مسیحی هست بیاد تلگرام واتساپ وایبر اینم شمارم 09012625912
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30