تبلیغات
پاسخ به سوالات شما در ادیان و مسیحیت - 44. استمرار نسل بشر چگونه بوده و فرزندان حضرت آدم علیه السلام با چه کسانی ازدواج کردند؟

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه نسل انسان چگونه بود؟ و فرزندان حضرت آدم علیه السلام با چه کسانی ازدواج کردند؟ احادیث در این‌باره بر چه چیزی دلالت می‌کنند؟

در مورد استمرار نسل انسان و ازدواج فرزندان حضرت آدم(ع) اختلاف نظر وجود دارد. علت اصلی این اختلافات، وجود روایات مختلف و گاه متناقض است که سبب اختلاف آرا در این موضوع گشته است. در اینجا برای نمونه به ذکر چند روایت بسنده می‌شود.
استمرار نسل انسان و ازدواج فرزندان حضرت آدم(ع) از نگاه روایات
1. روایتی که می‌فرماید فرزندان آدم در ابتدا با حوریان بهشتی و سپس با اجنّه ازدواج کرده‌اند؛ امام باقر(ع) فرمود: «برای حضرت آدم(ع) چهار فرزند پسر به دنیا آمدند. پس خداوند برای هر یک از این چهار پسر، یک حور العین بهشتی فرستاد. اینان با یکدیگر ازدواج کردند و فرزندانی از این ازدواج به وجود آمد. سپس خداوند این حوریه‌ها را گرفت و این چهار فرزند را با چهار تن از جنّیان تزویج داد و این‌گونه نسلی در میان آنها پدید آمد. پس هر آنچه از حلم و بردباری در میان فرزندان آدم وجود دارد از حضرت آدم(ع) است، هر آنچه از جمال و زیبایی در میان بشر است، از جانب حور العین‌ها است و آنچه از افعال قبیح و سوء رفتار در میان بشر یافت می‌شود از جنّیان است».[1] همین ازدواج به نحو دیگری نیز ذکر شده که یک فرزند با حور العین ازدواج کرد و دیگری با جنّ[2] و روایت دیگری در همین موضوع تنها با کمی اختلاف نقل شده‌اند.[3]
2. از امام رضا(ع) پرسیده شد که چگونه نسل مردم از آدم(ع) به وجود آمد؟ امام(ع) فرمود: «حوا در یک زایمان هابیل را به همراه دختری زایید. سپس در زایمان دوم قابیل را با یک دختر به دنیا آورد. هابیل با دختری که با قابیل به دنیا آمده بود ازدواج کرد و قابیل نیز با دختری که با هابیل به دنیا آمده بود ازدواج کرد. و بعد از این ازدواج‌ها بود که ازدواج خواهر و برادر تحریم شد».[4]
3. دسته‌ای از احادیث تصریح دارند که فرزندان حضرت آدم(ع) هرگز با هم ازدواج نکرده‏اند، ‏بلکه آنها با حوریانی که خداوند از بهشت فرستاد، ازدواج کردند؛ مانند این‌که، از امام صادق(ع) پرسیدند: پیدایش نسل از فرزندان حضرت آدم(ع) چگونه بوده است؟ زیرا بعضى از مردم می‌گویند به حضرت آدم وحى رسید که دختران خود را به پسران خود تزویج نماید و اصل و ریشه تمامى مردم از آن برادرها و خواهران است. امام صادق(ع) در پاسخ فرمود: «حق تعالى منزّه و برتر از این است که گوینده‌اى در باره حضرتش چنین بگوید، آیا پیامبران، فرستادگان، مؤمنین و مؤمنات و مسلمین و مسلمات را از حرام آفریده و قدرت نداشته آنها را از طریق حلال بیافریند و با این‌که از خود این مردم عهد و پیمان بر حلال و پاک و پاکیزگى گرفته است... سپس حضرت امام صادق(ع) به شرح و بیان ابتداى نسل از فرزندان حضرت آدم(ع) پرداخت تا این‌که فرمود: «وقتی قابیل، هابیل را کشت، حضرت آدم(ع) از داغ جوانش هابیل فزع و جزع نمود ...  و خداوند حضرت شیث(ع) را به تنهایى بدون توأم با خواهرى به آدم عنایت فرمود، و اسم شیث، هبة اللَّه است و آن‌حضرت اول کسى است که از آدمیان در زمین وصى و جانشین پیغمبر شد و بعد از حضرت شیث(ع) خداوند یافث را به آدم مرحمت فرمود و یافث هم بدون همزاد متولد گردید، و چون‏ به حد بلوغ و رشد رسیدند، و اراده نمود خداوند که نسل زیاد شود چنان که می‌بینید (زیاد شده‌اند) و تزویج خواهر با برادر حرام بود از این جهت حق تعالى حوریه‌اى به نام نَزلَه در عصر روز پنجشنبه از بهشت فرستاد و امر فرمود به آدم که او را تزویج و همسر شیث نماید، سپس در عصر روز بعد حوریه‌ دیگری به نام مَنزِلَه فرستاد و به آدم(ع) امر فرمود که به یافث تزویج نماید پس از آن‌که حضرت آدم آنها را بدو فرزند خود تزویج نمود براى حضرت شیث پسرى متولد گردید و براى یافث دخترى متولد شد و چون به حد بلوغ و رشد رسیدند خداى تعالى امر فرمود به آدم که دختر یافث را به پسر شیث تزویج کند، و حضرت آدم اطاعت امر کرد و آنها را همسر یکدیگر نمود، و از ایشان، پیامبران و فرستادگان الهی و برگزیدگان و نسل آنها متولد شدند...».[5]
4. امام سجاد(ع) در گفتگویى که با مردى قرشى داشته، می‌فرماید: «هابیل با لوزا خواهر همزاد  قابیل ازدواج کرد و  قابیل با اقلیما، همزاد هابیل»، مرد قرشى پرسید: آیا هابیل و قابیل خواهران خود را حامله کردند؟ امام فرمود: «آرى!»، آن مرد عرضه داشت این‌که عمل مجوسیانِ امروز است، آن‌حضرت فرمود: «مجوسیان اگر این کار را می‌کنند و ما آن را باطل می‌دانیم براى این است که بعد از تحریم خدا آن را انجام می‌دهند»، آن‌گاه امام سجاد(ع) اضافه نمود: «منکر این مطلب نباش براى این‌که درستى این عمل در آن روز و نادرستیش در امروز حکم خدا است که چنین جارى شده، مگر خداى تعالى همسر آدم را از خود او خلق نکرد؟ در عین حال می‌بینیم که او را بر وى حلال نمود، پس این حکمِ شریعتِ آن روزِ فرزندان آدم(ع) و خاص آنان بوده و بعدها خداى تعالى حکم حرمتش را نازل فرمود».[6]   
5. طبق برخی از احادیث؛ استمرار نسل انسان را از طریق فرزند سوم حضرت آدم که به نام شیث یا هبة الله که وصی آدم و ولی عهد او بوده، می‌دانند؛ چون هابیل به دست قابیل کشته شد و قابیل که در اثر عصیان و گناه مطرود شده بود، به دنبال فسق و فجور رفت و فرزندان و نسل او نیز که دنباله رو اعمال و افکار او بودند، در اثر عصیان و طغیان در حادثه طوفان حضرت نوح(ع) همه از بین رفتند.[7]
خلاصه این‌که، مسئله ازدواج فرزندان آدم(ع) از مباحثی است که در جوامع روایی، احادیث متعارض و مختلفی را به خود اختصاص داده است.
دیدگاه مفسّران
عده‌ای از مفسّران با استفاده از آیه «اى مردم! از (مخالفت) پروردگارتان بپرهیزید! همان کسى که همه شما را از یک انسان آفرید و همسر او را (نیز) از جنس او خلق کرد و از آن دو، مردان و زنان فراوانى (در روى زمین) منتشر ساخت...»،[8] معتقدند: که تکثیر نسل فرزندان حضرت آدم(ع) تنها از طریق آدم و همسرش صورت گرفته و موجود سوّمی در آن دخالت نداشته است.[9] لازمه این سخن آن است که فرزندان آدم(ع) - به‌صورت برادر و خواهر- با هم ازدواج کرده باشند؛ زیرا اگر آنها با نژاد و همسران دیگری ازدواج کرده باشند، فرمایش خدا «منهما؛ از آن دو» صادق نخواهد بود.
این موضوع در احادیث متعددی وارد شده است و زیاد هم جای تعجب نیست؛ چه این‌که طبق استدلالی که در دسته‌ای از احادیث نقل شده، این ازدواج مباح بوده است؛ زیرا هنوز حکم تحریم ازواج خواهر و برادر نازل نشده بود.
بدیهی است ممنوعیت یک کار، بسته به این است که از طرف خداوند تحریم شده باشد. چه مانعی دارد که ضرورت‌ها و مصالحی ایجاب کند که در بعضی زمان‌ها کاری جایز باشد و بعداً تحریم گردد؟ همان‌طور که در حدیثی از امام سجاد(ع) (روایت چهارم) بیان شد.
ولی در مقابل؛ گروهی از مفسّران[10] موافق محتوای این دسته از احادیث هستند که فرزندان حضرت آدم(ع) هرگز با هم ازدواج نکرده‏اند، ‏بلکه آنها با حوریانی که خداوند از بهشت فرستاد، ازدواج کردند؛ مانند حدیثی که از امام صادق(ع) نقل شد (روایت سوم).
در اینجا احتمال دیگرى نیز هست که گفته شود: فرزندان آدم(ع) با بازماندگان انسان‌هاى پیشین ازدواج کرده‌اند؛ زیرا طبق روایاتى[11] آدم اولین انسان روى زمین نبوده، و قبل از حضرت آدم(ع) انسان‌های دیگری روی زمین زندگی می‌کردند. مطالعات علمى امروز نیز نشان می‌دهد که نوع انسان احتمالاً از چند میلیون سال قبل در کره زمین زندگى می‌کرده، در حالى که از تاریخ پیدایش آدم تا کنون زمان زیادى نمی‌گذرد، بنا بر این باید قبول کنیم که قبل از آدم انسان‌هاى دیگرى در زمین می‌زیسته‌اند که به هنگام پیدایش آدم در حال انقراض بوده‌اند، چه مانعى دارد که فرزندان آدم با باقیمانده یکى از نسل‌هاى پیشین ازدواج کرده باشد، ولى همان‌طور که گفتیم این احتمال با ظاهر آیه فوق چندان سازگار نیست.[12]
نتیجه این‌که نظریه اوّل مفسّران با ظاهر قرآن سازگارتر است؛ چنان‌که مفسّرانی مانند علامه طباطبائی(ره)، این احتمال اوّل را تقویت کرده و پذیرفته است.[13]
 

[1]. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج 11، ص 244، دار إحیاء التراث العربی، بیروت، چاپ دوم، 1403ق.
[2]. شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، محقق و مصحح: غفاری، علی اکبر، ج 3، ص 382، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ دوم، 1413ق.
[3]. ر.ک: عیاشی، محمد بن مسعود، التفسیر، محقق و مصحح: رسولی محلاتی، هاشم، ج 1، ص 215، المطبعة العلمیة، تهران، چاپ اول، 1380ق.
[4]. بحارالأنوار، ج 11، ص  226.
[5]. شیخ صدوق، علل الشرائع، کتاب فروشی داوری، قم، چاپ اول، 1385ش.
[6]. طبرسی، احمد بن علی، الإحتجاج علی أهل اللجاج، محقق و مصحح: خرسان، محمد باقر، ج 2، ص 314 - 315، نشر مرتضی، مشهد، چاپ اول، 1403ق.
[7]. «قال سالم بن أبی الجعد لما قتل هابیل مکث آدم سنة حزینا لا یضحک ثم أتى فقیل حیاک الله و بیاک أی أضحکک قالوا و لما مضى من عمر آدم مائة و ثلاثون سنة و ذلک بعد قتل هابیل بخمس سنین ولدت له حواء شیثا و تفسیره هبة الله یعنی أنه خلف من هابیل و کان وصی آدم و ولی عهده و أما قابیل فقیل له اذهب طریدا شریدا فزعا مذعورا لا یأمن من یراه و ذهب إلى عدن من الیمن فأتاه إبلیس فقال إنما أکلت النار قربان هابیل لأنه کان یعبدها فانصب أنت أیضا نارا تکون لک و لعقبک فبنى بیت نار و هو أول من نصب النار و عبدها و اتخذ أولاده آلات اللهو من الیراع و الطنبور و المزامیر و العیدان و انهمکوا فی اللهو و شرب الخمر و عبادة النار و الزنا و الفواحش حتى غرقهم الله أیام نوح بالطوفان و بقی نسل شیث»‏. بحار الانوار، ج 11، ص 220.
[8]. «یا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکُمُ الَّذی خَلَقَکُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَةٍ وَ خَلَقَ مِنْها زَوْجَها وَ بَثَّ مِنْهُما رِجالاً کَثیراً وَ نِساءً...»؛ نساء، 1.
[9]. بیضاوی، عبدالله بن عمر، انوار التنزیل و اسرار التأویل، تحقیق: المرعشلی‏، محمد عبد الرحمن، ج 2، ص 58، دار احیاء التراث العربی، بیروت، چاپ اول، 1418ق؛ فیض کاشانی، ملا محسن، الاصفی فی تفسیرالقرآن، تحقیق: درایتی، محمدحسین، نعمتی‏، محمدرضا، ج 1، ص 191، مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، قم، چاپ اول، 1418ق؛ مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج 3، ص 246، دار الکتب الإسلامیة، تهران، چاپ اول، 1374ش.
[10]. طیب، سید عبد الحسین، اطیب البیان فی تفسیر القرآن، ج 4، ص 342، انتشارات اسلام، تهران، چاپ دوم، 1378ش؛ موسوی سبزواری، سید عبد الاعلی، مواهب الرحمان فی تفسیر القرآن، ج 7، ص 249 – 250، مؤسسه اهل بیت(ع)، بیروت، چاپ دوم، 1409ق.
[11]. ر.ک: شیخ صدوق، التوحید، محقق و مصحح: حسینی، هاشم‏، ص 277، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ اول، 1398ق؛ برای آگاهی بیشتر، ر.ک: نمایه «عمر نوع بشر از منظر قرآن و کتاب مقدس»، سؤال 516.
[12]. تفسیر نمونه، ج 3، ص 247.
[13]. طباطبایی، سید محمد حسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج 4، 135، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ پنجم، 1417ق.

کلید واژه ها: نسل بشر ، ازدواج با خواهر ، ازدواج قابیل ، ازدواج آدم ،

Dietary Forskolin Supplement
پنجشنبه 31 مرداد 1398 05:50 ق.ظ
There is perceptibly a bundle to identify about this.
I consider you made certain nice points in features also.
Fit Body Keto Reviews
جمعه 18 مرداد 1398 10:22 ب.ظ
Hi there to every single one, it's genuinely a good for me to go to see this site, it includes important Information.
https://sendit.cloud/rkc8z33ljn75
جمعه 28 تیر 1398 03:06 ق.ظ
I like this weblog very much, Its a very nice billet to read and find information.
https://ask.fm/nyholm19stark
جمعه 28 تیر 1398 01:20 ق.ظ
Nice blog here! Also your site loads up very fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my web site loaded up as fast as yours lol
https://foursquare.com/user/548360633/list/suitable-muscle-building-supplements-for-bodybuild
جمعه 28 تیر 1398 12:02 ق.ظ
Hello, after reading this remarkable paragraph i am as well happy to share my knowledge here with mates.
https://thinfi.com/b72v
پنجشنبه 27 تیر 1398 11:26 ب.ظ
This article will assist the internet people for setting up new webpage or even a blog from
start to end.
https://www.minds.com/blog/view/988197171182723072
پنجشنبه 27 تیر 1398 11:23 ب.ظ
Ahaa, its nice discussion about this piece of writing at
this place at this website, I have read all that, so now me
also commenting at this place.
http://tinyurl.com/wcbezt35
پنجشنبه 27 تیر 1398 11:02 ب.ظ
What's up, I would like to subscribe for this website to obtain hottest updates, so where can i do it
please assist.
https://www.minds.com/blog/view/987842086998003712
پنجشنبه 27 تیر 1398 10:12 ب.ظ
Good blog you've got here.. It's hard to find good quality
writing like yours nowadays. I seriously appreciate individuals
like you! Take care!!
https://www.instapaper.com/read/1205241701
پنجشنبه 27 تیر 1398 09:48 ب.ظ
Yay google is my king aided me to find this outstanding web site!
https://ask.fm/jensby88garner
پنجشنبه 27 تیر 1398 09:33 ب.ظ
Glad to be one of many visitants on this awing website :D.
http://adfoc.us/x71816672
پنجشنبه 27 تیر 1398 09:32 ب.ظ
I was examining some of your content on this site and I conceive this
website is rattling instructive! Continue putting up.
https://mcdowellmcdowell32.kinja.com/this-incredibly-in-depth-study-is-what-all-dermatologis-1835633068
پنجشنبه 27 تیر 1398 09:08 ب.ظ
Your style is unique in comparison to other people I have
read stuff from. Thanks for posting when you
have the opportunity, Guess I will just book mark this blog.
https://8tracks.com/bishop61bishop
پنجشنبه 27 تیر 1398 09:06 ب.ظ
magnificent points altogether, you just gained a new reader.
What could you suggest in regards to your put up that you
just made some days in the past? Any certain?
https://wanelo.co/bishopsuarez7
پنجشنبه 27 تیر 1398 09:03 ب.ظ
Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it
is really informative. I am going to watch out for brussels.
I will appreciate if you continue this in future.
A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!
https://getsatisfaction.com/people/juel61bridges
پنجشنبه 27 تیر 1398 09:03 ب.ظ
What i do not realize is in fact how you are now not actually
a lot more neatly-liked than you may be now.
You are very intelligent. You recognize therefore significantly
in terms of this topic, produced me in my view believe it from a lot of numerous angles.
Its like men and women don't seem to be fascinated
except it is something to accomplish with Woman gaga!
Your personal stuffs nice. At all times take care of it up!
https://pastebin.com/u/chambers13termansen
پنجشنبه 27 تیر 1398 08:58 ب.ظ
I'm really enjoying the theme/design of your web site. Do you ever run into any browser compatibility problems?
A couple of my blog readers have complained about my blog not working correctly in Explorer but
looks great in Opera. Do you have any solutions to help fix this problem?
https://www.collegian.psu.edu/users/profile/boswellnorman12/
پنجشنبه 27 تیر 1398 08:49 ب.ظ
Asking questions are really pleasant thing if you are not understanding something entirely,
but this paragraph provides good understanding even.
http://adfoc.us/x71816849
پنجشنبه 27 تیر 1398 08:43 ب.ظ
I genuinely appreciate your work, Great post.
http://firsturl.de/0VObvot
پنجشنبه 27 تیر 1398 08:35 ب.ظ
I and my buddies ended up viewing the good tips and hints from your website and so all of a sudden developed a terrible feeling I had not expressed respect to you for them.
My ladies are already as a result happy to study them and already have really
been having fun with these things. Thanks for indeed being
indeed considerate as well as for picking out this sort
of outstanding subjects millions of individuals are really eager to discover.
My honest apologies for not saying thanks to you earlier.
http://www.pearltrees.com/clark21crawford
پنجشنبه 27 تیر 1398 08:29 ب.ظ
This is a great tip especially to those new to the blogosphere.
Brief but very accurate information? Appreciate your sharing
this one. A must read article!
https://thinfi.com/b6c1
پنجشنبه 27 تیر 1398 08:29 ب.ظ
Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
Very helpful info specially the closing part :) I take care of such information much.
I was looking for this particular information for a
very long time. Thank you and best of luck.
http://xurl.es/tyk48
پنجشنبه 27 تیر 1398 08:26 ب.ظ
What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it
has aided me out loads. I'm hoping to contribute
& assist different users like its aided me. Great job.
https://pastebin.com/u/mcintosh16hammond
پنجشنبه 27 تیر 1398 08:03 ب.ظ
First of all I would like to say terrific blog! I had a quick question in which I'd like to ask if you don't mind.
I was curious to know how you center yourself and clear
your mind before writing. I've had trouble clearing my
mind in getting my ideas out. I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted simply just trying to figure out how
to begin. Any suggestions or tips? Thanks!
https://winters50park.picturepush.com/profile
پنجشنبه 27 تیر 1398 08:00 ب.ظ
I had been honored to receive a call from a friend as soon as he discovered the important suggestions shared
on your site. Browsing your blog posting is a real amazing experience.
Thank you for taking into consideration readers like me,
and I would like for you the best of success
like a professional in this realm.
http://xurl.es/0elko
پنجشنبه 27 تیر 1398 07:54 ب.ظ
Fantastic website you have here but I was wanting to know if you knew of any
community forums that cover the same topics discussed here?
I'd really like to be a part of group where I can get advice from other knowledgeable
individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let
me know. Bless you!
http://7.ly/yFrX+
پنجشنبه 27 تیر 1398 07:13 ب.ظ
Admiring the dedication you put into your website and detailed
information you offer. It's good to come across a blog
every once in a while that isn't the same outdated rehashed information. Excellent
read! I've saved your site and I'm adding your RSS feeds
to my Google account.
http://www.yourfilelink.com/get.php?fid=2052713
پنجشنبه 27 تیر 1398 06:29 ب.ظ
Hi there! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
There's a lot of folks that I think would really appreciate your content.
Please let me know. Thank you
http://shorl.com/gralogrydrudyla
پنجشنبه 27 تیر 1398 06:27 ب.ظ
Good day! I could have sworn I've visited this website before but
after browsing through some of the articles I realized
it's new to me. Regardless, I'm definitely pleased I came across it and I'll be bookmarking
it and checking back regularly!
http://www.colegiosentli.edu.mx/portal/index.php/forum/user/296699-kennysommer30
پنجشنبه 27 تیر 1398 05:49 ب.ظ
Howdy exceptional blog! Does running a blog like this take a great deal of
work? I have absolutely no understanding of coding however I was
hoping to start my own blog in the near future. Anyhow, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please
share. I know this is off subject but I just had to ask.
Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30