تبلیغات
پاسخ به سوالات شما در ادیان و مسیحیت - 2. نظریه هفت آسمان قرآن و چراغ بودن ستاره ها و علم

اشتراک و ارسال مطلب به:


شبهه: در قرآن آمده است : خداوند هفت آسمان را آفرید و همچنین زمین را . اللَّهُ الَّذِی خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَمِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ یَتَنَزَّلُ الْأَمْرُ بَیْنَهُنَّ ... [طلاق : 12[
زمین ما كه یكی بیشتر نیست ، اما در مورد این یگانه زمین كه میلیون ها سیاره دارد ، قرآن چه می‌گوید؟ آیا ممكن است هفت زمین با این ویژگی یافت شود ؟
در قرآن آمده است : وَجَعَلْنَا السَّمَاء سَقْفاً مَّحْفُوظاً ... [أنبیاء : 32[ آسمان سقفی نگاه داشته شده است و خداوند آن را نگاه می دارد تا فرو نیفتد: ... وَیُمْسِكُ السَّمَاء أَن تَقَعَ عَلَی الْأَرْضِ إِلَّا بِإِذْنِهِ ... [ حج : 65] اگر این گونه است ، پس در مورد فضای بی انتها چه می گوید ! آیا آن هم می تواند سقفی قابل سقوط باشد تا خداوند آن را نگهدارد؟!
در قرآن آمده است : ... وَزَیَّنَّا السَّمَاء الدُّنْیَا بِمَصَابِیحَ ... [ فصلت : 12] اگر خداوند آسمان دنیا را با چراغ هایی زینت بخشیده ، پس درباره میلیون ها سیاره ای كه در این فضای بی انتها شناورند چه می گوید؟ آیا اینها هم چراغ هستند؟!پاسخ شبهه :
این سوال در حقیقت از سه بخش تشكیل شده است:
بخش اول : اگر در تمام عالم هم بگردیم ، هفت زمین پیدا نمی كنیم . پس چرا قرآن كریم گفته است مانند آسمان ها ، هفت زمین داریم : ...خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَمِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ ... [طلاق : 12] ؟
پاسخ این سوال را از دو دیدگاه می توان ارائه كرد. بر اساس دیدگاه نخست منظور از مثلیت در این آیه ، مثلیت در عدد نیست. چرا كه اولا این تنها آیه است كه واژه (الْأَرْضِ) در آن به صورت آمده . در تمام آیاتی كه در آنها واژه (الْأَرْضِ) آمده است ، سیاق آیات اشعار بر یكی بودن زمین دارد .
ثانیا: در این آیه واژه (مِنَ) افاده تبعیض می كند . (مِنَ) برای این است كه تعدد داشتن را از زمین نفی كرده و همانندی در قدرت خداوند بر خلق زمین مانند آسمان را ، اثبات نماید . بنا بر این معنای این آیه كریمه چنین است : من هفت آسمان را با نیرو و قدرت خویش آفریدم ؛ از زمین نیز یكی را آفریدم با همان قدرتی كه مانند آن را در خلق آسمان داشتم . این معنا با ذیل این آیه كه می‌فرماید : ... لِتَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ.... نیز تایید می شود . ممكن است بپرسید زمین نسبت به آسمان چه بعضیتی دارد كه من تبعیضیه آورده شده است ، پاسخ این است كه: آسمان محكم و استوار است اما زمین محكم نیست. اطراف زمین ناقص است . به همین خاطر زلزله های متعددی در زمین ایجاد می شود . همین نشانه بعضیت زمین است . خداوند در آیه كریمه ای به همین نكته اشاره فرموده است : ... أَفَلَا یَرَوْنَ أَنَّا نَأْتِی الْأَرْضَ نَنقُصُهَا مِنْ أَطْرَافِهَا ... [أنبیاء/ : [ 44 نقصی كه در اطراف زمین وجود دارد نشانه این است كه خداوند زمین را با قدرت خود نگاه داشته است ، همان گونه كه آسمان ها را نگاه داشته و زمین جزء و بعضی از آسمان لایتناهی است .
بر اساس دیدگاه دوم بر خلاف دیدگاه نخست همانندی زمین با آسمان (مِثْلَهُنَّ) در عدد است. این مطلب در تفاسیر گوناگون با تعابیر مختلف آمده است . تفسیر نمونه جمع بندی مفیدی از این دیدگاه را ارائه می‌دهد كه در اینجا ذكر می كنیم :
تفسیر نمونه می نویسد: " و از زمین نیز همانند آن" (و مِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ) ، یعنی همان‌گونه كه آسمان‌ها" هفتگانه" اند زمینها نیز هفتگانه می‏باشند، و این تنها آیه‏ای از قرآن مجید است كه اشاره به زمین‌های هفتگانه می‏كند. اكنون ببینیم منظور از این آسمان‌های هفتگانه و زمین‏های مشابه آن‏چیست؟ در این زمینه در جلد اول ذیل آیه 29 سوره بقره و در جلد بیستم ذیل آیه 12 سوره فصلت، بحث‌های مشروحی داشتیم، لذا در اینجا به اشاره فشرده‏ای قناعت می‏كنیم، و آن اینكه:
ممكن است، منظور از عدد هفت، همان كثرت باشد، زیرا این تعبیر در قرآن مجید و غیر آن گاه به معنی كثرت آمده است، مثلا می‏گوئیم اگر هفت دریا را هم بیاوری كافی نیست. بنا بر این منظور از هفت آسمان و هفت زمین، تعداد عظیم و كثیر كواكب آسمانی و كراتی مشابه زمین است.
اما اگر عدد هفت را برای" تعداد" و شماره بدانیم، مفهوم آن وجود هفت آسمان می‏شود، و با توجه به آیه 6 سوره صافات كه می‏گوید: إِنَّا زَیَّنَّا السَّماءَ الدُّنْیا بِزِینَةٍ الْكَواكِبِ:" ما آسمان نزدیك (آسمان اول)را با كواكب و ستارگان زینت بخشیدیم" روشن می‏شود كه آنچه ما می‏بینیم و علم و دانش بشر به آن احاطه دارد همه مربوط به آسمان اول است، و ماورای این ثوابت و سیارات، شش عالم دیگر وجود دارد كه از دسترس علم ما بیرون است.
این در مورد آسمان‌های هفتگانه، و اما در مورد زمین‌های هفتگانه ممكن است اشاره به طبقات مختلف كره زمین باشد، زیرا امروز ثابت شده كه زمین از قشرهای گوناگونی تشكیل یافته، و یا اشاره به اقلیم‌های هفتگانه روی زمین چرا كه هم در گذشته و هم امروز كره زمین را به هفت" منطقه" تقسیم می‏كردند (البته طرز تقسیم در گذشته و امروز متفاوت است، امروز زمین به دو منطقه منجمد شمالی و جنوبی و دو منطقه معتدله و دو منطقه حاره و یك منطقه استوایی تقسیم می‏شود، اما در گذشته اقلیم‌های هفتگانه به شكل دیگری تقسیم می‏شد).
ولی ممكن است در اینجا نیز عدد هفت كه از تعبیر" مثلهن" استفاده می‏شود نیز برای" تكثیر" و اشاره به زمین‌های متعددی باشد كه در عالم هستی وجود دارد. تا آنجا كه بعضی از دانشمندان فلكی می‏گویند كراتی كه مشابه كره زمین بر گرد خورشیدها در این عالم بزرگ گردش می‏كند حد اقل سیصد میلیون كره است! .
هر چند با اطلاعات كمی كه ما از ما ورای منظومه شمسی داریم به دست دادن عدد در این زمینه كار مشكلی است، ولی به هر حال دانشمندان دیگر فلكی نیز تاكید می‏كنند كه در كهكشانی كه منظومه شمسی جزء آن است میلیون‌ها میلیون كره وجود دارد كه در شرایطی مشابه كره زمین قرار گرفته، و مركز حیات و زندگی می‏باشد. البته ممكن است پیشرفت علم و دانش بشر در آینده اطلاعات بیشتری در باره تفسیر اینگونه آیات در اختیار ما بگذارد.


بخش دوم : در قرآن آمده است : وَجَعَلْنَا السَّمَاء سَقْفاً مَّحْفُوظاً ... [أنبیاء : 32] آسمان سقفی نگاه داشته شده است و خداوند آن را نگاه می دارد تا فرو نیفتد: ... وَیُمْسِكُ السَّمَاء أَن تَقَعَ عَلَی الْأَرْضِ إِلَّا بِإِذْنِهِ ... [حج : 65] اگر این گونه است ، پس در مورد فضای بی انتها چه می گوید ! آیا آن هم می تواند سقفی قابل سقوط باشد تا خداوند آن را نگهدارد؟!
پاسخ : هر واژه ای هم حقیقت دارد و هم مجاز . تعبیری كه در اینجا آمده است ، مجازی است . آسمان را به سقف خانه مانند كرده است . در حقیقت آنچه مانع فرو ریختن سقف می شود ، ستون ها است و در این آیه مجازا خداوند به ستون تشبیه شده است ؛ چرا كه هر امری به قدرت اوست .
نظیر همین تعبیر در تورات و انجیل نیز آمده است : آنجا كه می گوید : از كاهلی سقف جاری می‏شود و از سستی دستها خانه فرو می ریزد (18 جامعه 10).
كتاب مقدس با این تعبیر می خواهد بگوید : تنبلی موجب فقر می شود و فقر منجر به خرابی خانه ها . می بینیم كه از (خراب شدن ) به (جاری می شود) تعبیر نموده است . سقف كه با تنبلی جریان پیدا نمی‌كند . بلكه با ویران شدن است كه ستون ها فرو می ریزد و این چیزی نیست جز همان مجاز.
در مكاشفه یوحنا آمده است : و چون فرشته سیّم نواخت ناگاه ستاره عظیم چون چراغی افروخته شده از آسمان فرود آمد و بر ثلث نهرها و چشمه‏های آب افتاد(10 مكاشفه یوحنّای رسول 8)
ستاره بدون اراده خداوند چگونه می تواند از آسمان فرو بیفتد و سقوط كند ؟
در جای دیگری از همین سفر آمده است : و ستارگان آسمان بر زمین فرو ریختند مانند درخت انجیری كه از باد سخت به حركت آمده میوه‏های نارس خود را می‏افشاند(13 مكاشفه یوحنّای رسول 6)
حضرت عیسی علیه السلام می فرماید : گنجشك جز با خواست خداوند نمی تواند بر زمین بنشیند : آیا دو گنجشك به یك فلس فروخته نمی‏شود و حال آنكه یكی از آنها جز به حكم پدر شما به زمین نمی‏افتد(27 انجیل متّی 10) لیكن همه مویهای سر شما نیز شمرده شده است(28 انجیل متّی 10) پس ترسان مباشید زیرا شما از گنجشكان بسیار افضل هستید(29 انجیل متّی 10)
در نامه پولس به عبرانیان آمده است : افتادن به دست های خدای زنده چیزی هولناك است(31 رساله به عبرانیان 10)

بخش سوم : در قرآن آمده است : ... وَزَیَّنَّا السَّمَاء الدُّنْیَا بِمَصَابِیحَ ... [فصلت : 12] اگر خداوند آسمان دنیا را با چراغ هایی زینت بخشیده ، پس درباره میلیون ها سیاره ای كه در این فضای بی انتها شناورند چه می گوید؟ آیا اینها هم چراغ هستند؟!
پاسخ : این برادر مسیحی با سؤال خود هم به انكار واقعیت های عینی دنیا برخاسته است و هم ناآگاهی خود نسبت به تورات و انجیل را برملا نموده است .
در مكاشفه یوحنا آمده است : و چون فرشته سیّم نواخت ناگاه ستاره عظیم چون چراغی افروخته شده از آسمان فرود آمد و بر ثلث نهرها و چشمه‏های آب افتاد(10 مكاشفه یوحنّای رسول 8)
نیز نگ : و از تخت برق ها و صداها و رعدها برمی‏آید و هفت چراغ آتشین پیش تخت افروخته كه هفت روح خدا می‏باشند(5 مكاشفه یوحنّای رسول 4)
واژه مصباح یا چراغ به صورت مجاز در سخن نویسنده امثال سلیمان نیز آمده است : زیرا كه احكام چراغ و تعلیم نور است ، و توبیخ تدبیر آمیز طریق حیات است . (23 امثال سلیمان 6)

..............
زیرنویس :
1- تفسیر نمونه، ج‏24، ص: 261 و 262.
2- " تفسیر مراغى" جلد 28 صفحه 151- در حدیثى كه از امیر مؤمنان على (ع) نقل شده نیز مى‏خوانیم لهذه النجوم التی فى السماء مدائن مثل المدائن التی فى الارض:" این ستارگانى كه در آسمان است شهرهایى همچون شهرهاى روى زمین دارند" (تفسیر برهان جلد 4 صفحه 15)


beste diät tabletten
شنبه 26 آبان 1397 05:21 ق.ظ
I am not positive the place you're getting your information,
however great topic. I must spend a while finding out much more or understanding more.
Thank you for magnificent information I was in search of this information for
my mission.
https://www.getjar.com/categories/all-games/action-games/Rules-of-Survival-Cheat-960889
پنجشنبه 24 آبان 1397 04:11 ق.ظ
Hi. I wanted to thank you for the great details youve posted on your internet site. I will definitelycome back to check it out again and have subscribedto your RSS feed. Have an excellent day.
Naruto Cosplay Costumes
دوشنبه 21 آبان 1397 03:57 ق.ظ
Greate pieces. Keep posting such kind of info on your site.

Im really impressed by your blog.
Hello there, You have performed an incredible job.
I'll certainly digg it and for my part recommend to my friends.

I am sure they will be benefited from this web site.
Get Rich Today
یکشنبه 20 آبان 1397 01:37 ق.ظ
Larn how you can get rich without ever leaving the comfort of your own home.
The system at http://destyy.com/wXm8SK is so easy and it’ll make
you a ton of cash.
Save on electricity
شنبه 19 آبان 1397 10:23 ب.ظ
Spot on with this write-up, I actually believe this site needs a lot more attention. I'll probably be returning
to read more, thanks for the information!
κατασκευή ιστοσελίδων
جمعه 18 آبان 1397 08:22 ب.ظ
It's a shame yoou don't have a donate button! I'd without a doubt donate
to this fantastic blog! I guess for now i'll settle
for book-marking and adding your RSS feed to my Googe account.
I lopok forward to brand new updtes and wil shhare this sitee with my Facebook group.

Chat soon!
blondiebetsy
جمعه 18 آبان 1397 07:42 ب.ظ
Are you searching for a good time? If you are, then let this busty beauty take care of you.
Check her out at http://www.camgirl.pw/blondiebetsy/ She is one of those cam girls that you’ll never be able to get enough of.
cosplay costume women
جمعه 18 آبان 1397 06:39 ق.ظ
Hi, I log on to your new stuff daily. Your writing style
is witty, keep doing what you're doing!
12 volt automotive led turn signal lights
پنجشنبه 17 آبان 1397 11:51 ق.ظ
Hi! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There's a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thank you
12 volt led license plate lights
پنجشنبه 17 آبان 1397 09:41 ق.ظ
Hi there to every one, it's genuinely a pleasant for me to pay a quick visit this website, it consists of valuable Information.
اطالة القضیب
چهارشنبه 16 آبان 1397 02:10 ب.ظ
Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and
wished to mention that I have really loved surfing around
your blog posts. After all I will be subscribing in your feed and
I hope you write again soon!
Celena
چهارشنبه 16 آبان 1397 12:47 ب.ظ
I was able to find good info from your articles.
cosplay costumes ideas
چهارشنبه 16 آبان 1397 10:30 ق.ظ
Pretty! This has been a really wonderful article. Many thanks for providing this
info.
wildtequilla
سه شنبه 15 آبان 1397 11:53 ب.ظ
Every guy needs to know a cam girl like http://www.camgirl.pw/wildtequilla/ She is a doll.
You’ll have a whole lot of fun with any girl
at this site. The type of fun that will put a smile on your face for days to come.
Where can I find Homestuck cosplay costumes?
سه شنبه 15 آبان 1397 06:25 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was wondering what all is
needed to get setup? I'm assuming having a
blog like yours would cost a pretty penny? I'm not
very internet smart so I'm not 100% sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
Many thanks
Diamond engagement rings
سه شنبه 15 آبان 1397 01:40 ب.ظ
It's going to be ending of mine day, except befode ending I am
reading this great piece of writing to improve my know-how.
auto 12 volt led lights
سه شنبه 15 آبان 1397 05:59 ق.ظ
This article is truly a fastidious one it helps new internet viewers, who are wishing for blogging.
12 volt automotive led lights
سه شنبه 15 آبان 1397 05:28 ق.ظ
Keep on working, great job!
refer to this page
شنبه 12 آبان 1397 02:43 ب.ظ
Hurrah! Finally I got a blog from where I be able to genuinely obtain useful data regarding my study and knowledge.
12 volt automotive led lights
شنبه 12 آبان 1397 02:20 ب.ظ
After checking out a number of the articles on your web page, I seriously like your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my website too and tell me what you think.
12 volt automotive led lights
جمعه 11 آبان 1397 11:31 ق.ظ
Hi would you mind letting me know which web host you're using? I've loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable price? Kudos, I appreciate it!
sublimz
جمعه 11 آبان 1397 03:46 ق.ظ
It's aan amazing piece of writing designed forr alll the online people;
they will obtain advantage from it I am sure.
12 Volt Automotive Led backup Lights
چهارشنبه 9 آبان 1397 06:04 ب.ظ
I visited various web pages but the audio feature for audio songs current at this web page is actually superb.
Most popular Halloween costumes
چهارشنبه 9 آبان 1397 05:46 ب.ظ
Do you know what the most popular Halloween costumes
are for 2018? Check out http://destyy.com/wZ21KY and see
what they are. You’re really going to be surprised by number nine.
It’s definitely one you’re not going to forget any time soon.
vitamine Per Capelli
سه شنبه 8 آبان 1397 07:14 ب.ظ
Good information. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon).

I have saved as a favorite for later!
vitamine haare
سه شنبه 8 آبان 1397 05:32 ب.ظ
Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this good piece of writing.
12 volt automotive led dome lights
سه شنبه 8 آبان 1397 01:11 ب.ظ
Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one? Thanks a lot!
12 Volt Automotive Led backup Lights
سه شنبه 8 آبان 1397 12:34 ب.ظ
Hey there are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!
prodotti anticaduta
سه شنبه 8 آبان 1397 06:12 ق.ظ
Someone necessarily help to make critically articles
I might state. That is the first time I frequented your website
page and so far? I surprised with the analysis you made
to create this particular publish amazing. Great process!
lena___
شنبه 5 آبان 1397 11:17 ق.ظ
How does relaxing and having a good time with a pretty blonde sound?
If it sounds like an exciting way to spend your time, then you need to check
out http://www.camgirl.pw/lena___/ She is a real doll and this cam girl knows what
you want to see. You’ll never ever be bored when the two
of you are all alone. Want to have the best time possible?
Take this girl directly into private and she’ll put a smile on your
face.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30