تبلیغات
پاسخ به سوالات شما در ادیان و مسیحیت - 2. نظریه هفت آسمان قرآن و چراغ بودن ستاره ها و علم

اشتراک و ارسال مطلب به:


شبهه: در قرآن آمده است : خداوند هفت آسمان را آفرید و همچنین زمین را . اللَّهُ الَّذِی خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَمِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ یَتَنَزَّلُ الْأَمْرُ بَیْنَهُنَّ ... [طلاق : 12[
زمین ما كه یكی بیشتر نیست ، اما در مورد این یگانه زمین كه میلیون ها سیاره دارد ، قرآن چه می‌گوید؟ آیا ممكن است هفت زمین با این ویژگی یافت شود ؟
در قرآن آمده است : وَجَعَلْنَا السَّمَاء سَقْفاً مَّحْفُوظاً ... [أنبیاء : 32[ آسمان سقفی نگاه داشته شده است و خداوند آن را نگاه می دارد تا فرو نیفتد: ... وَیُمْسِكُ السَّمَاء أَن تَقَعَ عَلَی الْأَرْضِ إِلَّا بِإِذْنِهِ ... [ حج : 65] اگر این گونه است ، پس در مورد فضای بی انتها چه می گوید ! آیا آن هم می تواند سقفی قابل سقوط باشد تا خداوند آن را نگهدارد؟!
در قرآن آمده است : ... وَزَیَّنَّا السَّمَاء الدُّنْیَا بِمَصَابِیحَ ... [ فصلت : 12] اگر خداوند آسمان دنیا را با چراغ هایی زینت بخشیده ، پس درباره میلیون ها سیاره ای كه در این فضای بی انتها شناورند چه می گوید؟ آیا اینها هم چراغ هستند؟!پاسخ شبهه :
این سوال در حقیقت از سه بخش تشكیل شده است:
بخش اول : اگر در تمام عالم هم بگردیم ، هفت زمین پیدا نمی كنیم . پس چرا قرآن كریم گفته است مانند آسمان ها ، هفت زمین داریم : ...خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَمِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ ... [طلاق : 12] ؟
پاسخ این سوال را از دو دیدگاه می توان ارائه كرد. بر اساس دیدگاه نخست منظور از مثلیت در این آیه ، مثلیت در عدد نیست. چرا كه اولا این تنها آیه است كه واژه (الْأَرْضِ) در آن به صورت آمده . در تمام آیاتی كه در آنها واژه (الْأَرْضِ) آمده است ، سیاق آیات اشعار بر یكی بودن زمین دارد .
ثانیا: در این آیه واژه (مِنَ) افاده تبعیض می كند . (مِنَ) برای این است كه تعدد داشتن را از زمین نفی كرده و همانندی در قدرت خداوند بر خلق زمین مانند آسمان را ، اثبات نماید . بنا بر این معنای این آیه كریمه چنین است : من هفت آسمان را با نیرو و قدرت خویش آفریدم ؛ از زمین نیز یكی را آفریدم با همان قدرتی كه مانند آن را در خلق آسمان داشتم . این معنا با ذیل این آیه كه می‌فرماید : ... لِتَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ.... نیز تایید می شود . ممكن است بپرسید زمین نسبت به آسمان چه بعضیتی دارد كه من تبعیضیه آورده شده است ، پاسخ این است كه: آسمان محكم و استوار است اما زمین محكم نیست. اطراف زمین ناقص است . به همین خاطر زلزله های متعددی در زمین ایجاد می شود . همین نشانه بعضیت زمین است . خداوند در آیه كریمه ای به همین نكته اشاره فرموده است : ... أَفَلَا یَرَوْنَ أَنَّا نَأْتِی الْأَرْضَ نَنقُصُهَا مِنْ أَطْرَافِهَا ... [أنبیاء/ : [ 44 نقصی كه در اطراف زمین وجود دارد نشانه این است كه خداوند زمین را با قدرت خود نگاه داشته است ، همان گونه كه آسمان ها را نگاه داشته و زمین جزء و بعضی از آسمان لایتناهی است .
بر اساس دیدگاه دوم بر خلاف دیدگاه نخست همانندی زمین با آسمان (مِثْلَهُنَّ) در عدد است. این مطلب در تفاسیر گوناگون با تعابیر مختلف آمده است . تفسیر نمونه جمع بندی مفیدی از این دیدگاه را ارائه می‌دهد كه در اینجا ذكر می كنیم :
تفسیر نمونه می نویسد: " و از زمین نیز همانند آن" (و مِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ) ، یعنی همان‌گونه كه آسمان‌ها" هفتگانه" اند زمینها نیز هفتگانه می‏باشند، و این تنها آیه‏ای از قرآن مجید است كه اشاره به زمین‌های هفتگانه می‏كند. اكنون ببینیم منظور از این آسمان‌های هفتگانه و زمین‏های مشابه آن‏چیست؟ در این زمینه در جلد اول ذیل آیه 29 سوره بقره و در جلد بیستم ذیل آیه 12 سوره فصلت، بحث‌های مشروحی داشتیم، لذا در اینجا به اشاره فشرده‏ای قناعت می‏كنیم، و آن اینكه:
ممكن است، منظور از عدد هفت، همان كثرت باشد، زیرا این تعبیر در قرآن مجید و غیر آن گاه به معنی كثرت آمده است، مثلا می‏گوئیم اگر هفت دریا را هم بیاوری كافی نیست. بنا بر این منظور از هفت آسمان و هفت زمین، تعداد عظیم و كثیر كواكب آسمانی و كراتی مشابه زمین است.
اما اگر عدد هفت را برای" تعداد" و شماره بدانیم، مفهوم آن وجود هفت آسمان می‏شود، و با توجه به آیه 6 سوره صافات كه می‏گوید: إِنَّا زَیَّنَّا السَّماءَ الدُّنْیا بِزِینَةٍ الْكَواكِبِ:" ما آسمان نزدیك (آسمان اول)را با كواكب و ستارگان زینت بخشیدیم" روشن می‏شود كه آنچه ما می‏بینیم و علم و دانش بشر به آن احاطه دارد همه مربوط به آسمان اول است، و ماورای این ثوابت و سیارات، شش عالم دیگر وجود دارد كه از دسترس علم ما بیرون است.
این در مورد آسمان‌های هفتگانه، و اما در مورد زمین‌های هفتگانه ممكن است اشاره به طبقات مختلف كره زمین باشد، زیرا امروز ثابت شده كه زمین از قشرهای گوناگونی تشكیل یافته، و یا اشاره به اقلیم‌های هفتگانه روی زمین چرا كه هم در گذشته و هم امروز كره زمین را به هفت" منطقه" تقسیم می‏كردند (البته طرز تقسیم در گذشته و امروز متفاوت است، امروز زمین به دو منطقه منجمد شمالی و جنوبی و دو منطقه معتدله و دو منطقه حاره و یك منطقه استوایی تقسیم می‏شود، اما در گذشته اقلیم‌های هفتگانه به شكل دیگری تقسیم می‏شد).
ولی ممكن است در اینجا نیز عدد هفت كه از تعبیر" مثلهن" استفاده می‏شود نیز برای" تكثیر" و اشاره به زمین‌های متعددی باشد كه در عالم هستی وجود دارد. تا آنجا كه بعضی از دانشمندان فلكی می‏گویند كراتی كه مشابه كره زمین بر گرد خورشیدها در این عالم بزرگ گردش می‏كند حد اقل سیصد میلیون كره است! .
هر چند با اطلاعات كمی كه ما از ما ورای منظومه شمسی داریم به دست دادن عدد در این زمینه كار مشكلی است، ولی به هر حال دانشمندان دیگر فلكی نیز تاكید می‏كنند كه در كهكشانی كه منظومه شمسی جزء آن است میلیون‌ها میلیون كره وجود دارد كه در شرایطی مشابه كره زمین قرار گرفته، و مركز حیات و زندگی می‏باشد. البته ممكن است پیشرفت علم و دانش بشر در آینده اطلاعات بیشتری در باره تفسیر اینگونه آیات در اختیار ما بگذارد.


بخش دوم : در قرآن آمده است : وَجَعَلْنَا السَّمَاء سَقْفاً مَّحْفُوظاً ... [أنبیاء : 32] آسمان سقفی نگاه داشته شده است و خداوند آن را نگاه می دارد تا فرو نیفتد: ... وَیُمْسِكُ السَّمَاء أَن تَقَعَ عَلَی الْأَرْضِ إِلَّا بِإِذْنِهِ ... [حج : 65] اگر این گونه است ، پس در مورد فضای بی انتها چه می گوید ! آیا آن هم می تواند سقفی قابل سقوط باشد تا خداوند آن را نگهدارد؟!
پاسخ : هر واژه ای هم حقیقت دارد و هم مجاز . تعبیری كه در اینجا آمده است ، مجازی است . آسمان را به سقف خانه مانند كرده است . در حقیقت آنچه مانع فرو ریختن سقف می شود ، ستون ها است و در این آیه مجازا خداوند به ستون تشبیه شده است ؛ چرا كه هر امری به قدرت اوست .
نظیر همین تعبیر در تورات و انجیل نیز آمده است : آنجا كه می گوید : از كاهلی سقف جاری می‏شود و از سستی دستها خانه فرو می ریزد (18 جامعه 10).
كتاب مقدس با این تعبیر می خواهد بگوید : تنبلی موجب فقر می شود و فقر منجر به خرابی خانه ها . می بینیم كه از (خراب شدن ) به (جاری می شود) تعبیر نموده است . سقف كه با تنبلی جریان پیدا نمی‌كند . بلكه با ویران شدن است كه ستون ها فرو می ریزد و این چیزی نیست جز همان مجاز.
در مكاشفه یوحنا آمده است : و چون فرشته سیّم نواخت ناگاه ستاره عظیم چون چراغی افروخته شده از آسمان فرود آمد و بر ثلث نهرها و چشمه‏های آب افتاد(10 مكاشفه یوحنّای رسول 8)
ستاره بدون اراده خداوند چگونه می تواند از آسمان فرو بیفتد و سقوط كند ؟
در جای دیگری از همین سفر آمده است : و ستارگان آسمان بر زمین فرو ریختند مانند درخت انجیری كه از باد سخت به حركت آمده میوه‏های نارس خود را می‏افشاند(13 مكاشفه یوحنّای رسول 6)
حضرت عیسی علیه السلام می فرماید : گنجشك جز با خواست خداوند نمی تواند بر زمین بنشیند : آیا دو گنجشك به یك فلس فروخته نمی‏شود و حال آنكه یكی از آنها جز به حكم پدر شما به زمین نمی‏افتد(27 انجیل متّی 10) لیكن همه مویهای سر شما نیز شمرده شده است(28 انجیل متّی 10) پس ترسان مباشید زیرا شما از گنجشكان بسیار افضل هستید(29 انجیل متّی 10)
در نامه پولس به عبرانیان آمده است : افتادن به دست های خدای زنده چیزی هولناك است(31 رساله به عبرانیان 10)

بخش سوم : در قرآن آمده است : ... وَزَیَّنَّا السَّمَاء الدُّنْیَا بِمَصَابِیحَ ... [فصلت : 12] اگر خداوند آسمان دنیا را با چراغ هایی زینت بخشیده ، پس درباره میلیون ها سیاره ای كه در این فضای بی انتها شناورند چه می گوید؟ آیا اینها هم چراغ هستند؟!
پاسخ : این برادر مسیحی با سؤال خود هم به انكار واقعیت های عینی دنیا برخاسته است و هم ناآگاهی خود نسبت به تورات و انجیل را برملا نموده است .
در مكاشفه یوحنا آمده است : و چون فرشته سیّم نواخت ناگاه ستاره عظیم چون چراغی افروخته شده از آسمان فرود آمد و بر ثلث نهرها و چشمه‏های آب افتاد(10 مكاشفه یوحنّای رسول 8)
نیز نگ : و از تخت برق ها و صداها و رعدها برمی‏آید و هفت چراغ آتشین پیش تخت افروخته كه هفت روح خدا می‏باشند(5 مكاشفه یوحنّای رسول 4)
واژه مصباح یا چراغ به صورت مجاز در سخن نویسنده امثال سلیمان نیز آمده است : زیرا كه احكام چراغ و تعلیم نور است ، و توبیخ تدبیر آمیز طریق حیات است . (23 امثال سلیمان 6)

..............
زیرنویس :
1- تفسیر نمونه، ج‏24، ص: 261 و 262.
2- " تفسیر مراغى" جلد 28 صفحه 151- در حدیثى كه از امیر مؤمنان على (ع) نقل شده نیز مى‏خوانیم لهذه النجوم التی فى السماء مدائن مثل المدائن التی فى الارض:" این ستارگانى كه در آسمان است شهرهایى همچون شهرهاى روى زمین دارند" (تفسیر برهان جلد 4 صفحه 15)


Michal
چهارشنبه 30 مرداد 1398 08:37 ب.ظ
I really like what you guys are usually up too. Such clever work and coverage!
Keep up the excellent works guys I've you guys to my own blogroll.
my.desktopnexus.com
سه شنبه 29 مرداد 1398 09:56 ب.ظ
I like what you guys are usually up too. This kind of clever work
and exposure! Keep up the awesome works guys I've you guys to
my personal blogroll.
Lindsey
سه شنبه 29 مرداد 1398 07:37 ب.ظ
As I site possessor I believe the content matter here is
rattling great , appreciate it for your efforts.

You should keep it up forever! Best of luck.
www.authorstream.com
یکشنبه 27 مرداد 1398 02:03 ق.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and also
the rest of the site is extremely good.
seedandspark.com
یکشنبه 27 مرداد 1398 12:15 ق.ظ
Right now it sounds like Movable Type is the preferred blogging platform out
there right now. (from what I've read) Is that what you are using on your blog?
myfolio.com
شنبه 26 مرداد 1398 10:26 ق.ظ
Keep up the wonderful work, I read few posts on this internet site and I
think that your web blog is rattling interesting and has
circles of excellent information.
http://www.cplusplus.com/
جمعه 25 مرداد 1398 03:31 ب.ظ
Yay google is my king assisted me to find this outstanding website!
www.seedandspark.com
جمعه 25 مرداد 1398 11:27 ق.ظ
Yay google is my world beater assisted me to find this outstanding website!
medium.com
پنجشنبه 24 مرداد 1398 06:41 ب.ظ
I think you have noted some very interesting details, thanks for the post.
www.scoop.it
پنجشنبه 24 مرداد 1398 11:28 ق.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post and also the rest of the site is very good.
https://tawk.to/fallustu
سه شنبه 22 مرداد 1398 11:40 ق.ظ
Keep up the wonderful work, I read few posts on this internet site and I believe that your
website is very interesting and has got sets of great information.
Ethel
سه شنبه 22 مرداد 1398 10:37 ق.ظ
Terrific work! That is the kind of info that are meant to be shared across
the web. Shame on Google for now not positioning this post higher!
Come on over and discuss with my site . Thanks =)
seedandspark.com
دوشنبه 21 مرداد 1398 10:10 ب.ظ
As I web-site possessor I believe the content matter here is rattling great , appreciate it for your
hard work. You should keep it up forever! Good Luck.
www.folkd.com
دوشنبه 21 مرداد 1398 07:57 ق.ظ
Great article! This is the type of info that should be
shared around the web. Disgrace on Google for now not positioning this submit upper!
Come on over and talk over with my web site . Thanks =)
buddypress.org
دوشنبه 21 مرداد 1398 07:31 ق.ظ
I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting!

Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to
my blogroll. I think it'll improve the value of my site :
).
Chasity
دوشنبه 21 مرداد 1398 04:24 ق.ظ
Whats up very nice website!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
I will bookmark your blog and take the feeds
additionally? I am glad to find numerous helpful information here in the
put up, we'd like develop more strategies
in this regard, thanks for sharing. . . . .
.
issuu.com
شنبه 19 مرداد 1398 09:26 ب.ظ
I don't commonly comment but I gotta state regards for the post on this great one :D.
https://www.instapaper.com/
شنبه 19 مرداد 1398 07:03 ق.ظ
Good day very nice blog!! Guy .. Beautiful ..
Amazing .. I'll bookmark your site and take the feeds additionally?
I am satisfied to search out so many useful information right here within the
post, we need develop more techniques on this regard, thank you for sharing.
. . . . .
best breast enhancement pills
جمعه 18 مرداد 1398 09:19 ب.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this put up used
to be great. I do not recognize who you might be however certainly
you're going to a famous blogger in case you are not already.
Cheers!
Lorri
چهارشنبه 16 مرداد 1398 09:31 ق.ظ
Yay google is my king aided me to find this outstanding internet site!
fontlibrary.org
چهارشنبه 16 مرداد 1398 05:40 ق.ظ
What's up colleagues, pleasant paragraph and fastidious urging commented here, I am really enjoying by these.
www.seedandspark.com
سه شنبه 15 مرداد 1398 09:14 ب.ظ
Terrific article! This is the kind of information that are
supposed to be shared across the web. Disgrace on the search engines for no longer positioning this submit upper!

Come on over and visit my web site . Thank you =)
slides.com
سه شنبه 15 مرداد 1398 02:45 ب.ظ
I don't normally comment but I gotta state thanks for the post
on this perfect one :D.
https://tawk.to/
سه شنبه 15 مرداد 1398 12:12 ب.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and the rest
of the site is also really good.
Elijah
سه شنبه 15 مرداد 1398 02:08 ق.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is
a very well written article. I'll be sure to bookmark it and
come back to read more of your useful information.
Thanks for the post. I'll definitely return.
https://www.scoop.it/topic/graphic-design-by-tearsell41
دوشنبه 14 مرداد 1398 08:59 ق.ظ
What's up friends, pleasant paragraph and nice arguments commented at this place,
I am in fact enjoying by these.
www.sandiegoreader.com
دوشنبه 14 مرداد 1398 08:49 ق.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
I'll be sure to bookmark it and return to read more of
your useful info. Thanks for the post. I'll definitely comeback.
Hilda
یکشنبه 13 مرداد 1398 01:03 ق.ظ
Everyone loves what you guys are up too. Such clever
work and exposure! Keep up the wonderful works guys I've
added you guys to my blogroll.
link
شنبه 12 مرداد 1398 02:05 ق.ظ
Since the admin of this web site is working, no uncertainty very
soon it will be well-known, due to its feature contents.
sexy4escort
چهارشنبه 9 مرداد 1398 03:48 ب.ظ
"We will need to build to a new crescendo, cheri," he said.

"And we are going to have an ending that might be as none before."

His smile was decadent, his eyes were full of lust, and the soft skin of his hard cock
against my sex was having its intended effect. I'd been feeling a stronger arousal
now as I felt his cock slide between my sensitive lips.

I felt the pinnacle of his cock push agonizingly at the entrance of my pussy,
and I wanted him to thrust into me hard. Instead he pulled back and slid his hardness
back as much as my clit.

I'm aching to obtain him inside, and I really could tell that his have to push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to match mine, and I knew the sensation of my wet pussy
lips within the head of his cock was getting an excessive amount of both for of us.


"Let the finale begin," he explained, and hubby slid the end of his cock inside me.


Both of us gasped because he held his cock there for your
moment. I contracted my pussy to drag him further inside, and he threw
his return in the sensation. Inch by excruciating inch
he pushed his cock inside me, and every time I squeezed my pussy
around him. His cock felt wonderful since it filled me, but I needed all of it inside me.
I rolled sideways and rested my leg against his shoulder, and then he plunged his cock all the way up in.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30