تبلیغات
پاسخ به سوالات شما در ادیان و مسیحیت - 1. آیا این که قرآن می گوید شیاطین با ستارگان رجم می شوند با علم سازگار است؟

اشتراک و ارسال مطلب به:

شبهه : آیا ستارگان همان سنگ هایی هستند كه به سوی شیاطین افكنده می شوند ؟ از لحاظ علمی چگونه چنین امری ممكن است؟
تبیین شبهه : خداوند در قرآن كریم می فرماید : وَأَنَّا لَمَسْنَا السَّمَاء فَوَجَدْنَاهَا مُلِئَتْ حَرَساً شَدِیداً وَشُهُباً [جن : 8] وَأَنَّا كُنَّا نَقْعُدُ مِنْهَا مَقَاعِدَ لِلسَّمْعِ فَمَن یَسْتَمِعِ الْآنَ یَجِدْ لَهُ شِهَاباً رَّصَداً [جن : 9] : و این كه ما آسمان را جستجو كردیم و همه را پر از محافظان قوی و تیرهای شهاب یافتیم ؛ و این كه ما پیش از این به استراق سمع در آسمان ها می نشستیم ، اما اكنون هر كس بخواهد استراق سمع كند ، شهابی را در كمین خود می یابد.
برادر مسیحی ما با توجه به برداشت شخصی خود از این آیات و آیات مشابه در سوره های دیگر قرآن كریم، شبهه كرده است خداوند چگونه با ستاره كه سنگی بیش نیست ، شیطان را می راند . از نظر علمی چنین چیزی ممكن نیست .

پاسخ شبهه : مفسران قرآن كریم در تفسیر آیات مزبور از دو منظر نگریسته اند : بیشتر مفسران اهل سنت این آیات را بر اساس ظاهر آن تفسیر كرده اند . بر این اساس در صدد بر آمده اند به سوالاتی كه در این باره مطرح است، پاسخ بدهند . برخی از این سوالات را با پاسخ آنان می آوریم :
شیاطین چیستند ؟
شیاطین همان موجودات خبیثه متمردند كه مى‏خواهند به آسمانها بروند و گوشه‏اى از اخبار این عالم ما كه در آسمانها منعكس است، از طریق استراق سمع (گوش دادن مخفیانه) در یابند، و به دوستان خود در زمین برسانند، ولى شهابها همچون تیر به سوى آنها پرتاب مى‏شوند و آنها را از رسیدن به این هدف باز مى‏دارند.
چگونه می خواهند استراق سمع كنند ؟
با رفتن به آسمان.
چه چیز را استراق سمع می كنند؟
اخبار محرمانه این عالم را . از اسرار مربوط به عالم بالا گرفته تا اخبار مربوط به ناسوت .
شیاطین با چه چیزی رانده می شوند ؟
در قرآن نیامده است كه شیاطین را با ستارگان یا سیارات می رانند . آنچه در آیات قرآن آمده است تعابیری همچون شُوَاظٌ مِّن نَّارٍ ، شِهَابٌ مُّبِینٌ ، شِهَابٌ ثَاقِبٌ ، شِهَاباً رَّصَداً و ... است . با توجه به این تعابیر، ابزار خداوند در راندن شیاطین شهاب است : وَأَنَّا كُنَّا نَقْعُدُ مِنْهَا مَقَاعِدَ لِلسَّمْعِ فَمَن یَسْتَمِعِ الْآنَ یَجِدْ لَهُ شِهَاباً رَّصَداً [جن : 9[ .
شهاب چیست؟ شهاب ها همان سنگریزه‏هاى سرگردانى هستند كه در این فضاى بیكران در گردشند و گاه گاه كه در حوزه جاذبه زمین قرار مى‏گیرند ، به سوى زمین كشیده مى‏شوند و بر اثر سرعت برخورد با امواج هوا، داغ و سوزان و شعله‏ور و خاكستر مى‏شوند.

گروه دوم كه بیشتر مفسران شیعه و برخی از اهل سنت را در بر می گیرد عقیده دارند : تعبیرات آیات فوق از قبیل تشبیه و كنایه و ذكر امثال و به اصطلاح بیان" سمبولیك" است . این گروه از مفسران این تشبیه و كنایه را به صورتهاى گوناگونى بیان داشته‏اند . مثلا مفسر عالیقدر علامه طباطبایی" مؤلف المیزان" می نویسد:
الف: توجیهات مختلفى را كه مفسران براى استراق سمع كردن شیاطین، و رانده شدن آنها بوسیله شهب بیان كرده‏اند، مبتنى بر چیزى است كه احیانا از ظاهر آیات و روایات به ذهن مى‏رسد كه افلاكى محیط به زمین است و در آنها گروه‏هایى از فرشتگان قرار دارند و هر كدام از این افلاك درهایى دارند كه جز از آنها نمى‏توان وارد شد، و گروهى از این فرشتگان، شهابها را بر دست دارند، و منتظر شیاطین استراق سمع كننده هستند تا آنها را با آن بكوبند و برانند! در حالى كه امروز روشن شده است این گونه نظریات بى اساس است، نه چنان افلاكى وجود دارد و نه آن درها و نه مانند آن.
آنچه به عنوان یك احتمال مى‏توان در اینجا گفت این است این گونه بیانات در كلام الهى از قبیل امثالى است كه براى روشن شدن حقایق غیر حسى در لباس حسى ذكر مى‏شود، همانگونه كه خداوند مى‏فرماید وَ تِلْكَ الْأَمْثالُ نَضْرِبُها لِلنَّاسِ وَ ما یَعْقِلُها إِلَّا الْعالِمُونَ:" اینها مثلهایى است كه براى مردم مى‏زنیم و جز عالمان آنها را درك نمى‏كنند" (عنكبوت- 43) و امثال این تعبیرات در قرآن فراوان است، مانند عرش، كرسى، لوح، كتاب.
بنا بر این منظور از آسمان كه جایگاه فرشتگان است، یك عالم ملكوتى و ما وراء طبیعى است، كه از این جهان محسوس، برتر و بالاتر است، و منظور از نزدیك شدن شیاطین به این آسمان براى استراق سمع و پرتاب كردن شهب به آنها آنست كه آنها مى‏خواهند به جهان فرشتگان نزدیك شوند تا از اسرار خلقت و حوادث آینده آگاهى یابند، ولى آنها شیاطین را با انوار معنوى ملكوتى كه تاب تحمل آن را ندارند مى‏رانند .

ب: مفسر دیگر " طنطاوى" در تفسیر معروف خود" الجواهر"، مى‏گوید:
آن گروه از دانشمندان حیله‏گر و ریاكار و مردم عوامى كه از آنها پیروى مى‏كنند شایستگى و اهلیت آن را ندارند كه از عجائب آسمانها و شگفتیهاى عالم بالا و كرات بى‏كرانش و نظم و حسابى كه بر آنها حكومت مى‏كند، آگاه شوند، خداوند این علم و دانش را از آنها ممنوع ساخته، و این آسمان پر ستاره زیبا و مزین را با آن همه اسرارش در اختیار كسانى گذاشته كه عقل و هوش و اخلاص‏ و ایمان دارند.
طبیعى است كه گروه اول از نفوذ در اسرار این آسمان منع مى‏شوند، و هر شیطان رانده شده درگاه الهى، خواه از جنس بشر باشد یا غیر بشر، حق وصول به این حقایق را ندارد، و هر گاه به آن نزدیك شود رانده و مطرود مى‏گردد، این گونه افراد ممكن است سالها زندگى كنند و بعد بمیرند ولى هرگز به این اسرار، دست نیابند، آنها چشمهاى باز دارند و لیكن چشم آنها قدرت دید این حقایق را ندارد، مگر نه این است كه علم را جز عاشقانش و جمال را جز عارفانش درك نمى‏كنند و نمى‏بینند .
طنطاوی در جاى دیگر مى‏گوید:" چه مانعى دارد این تعبیرات كنایه باشد؟ منع حسى اشاره به منع عقلى گردد، در حالى كه كنایات از زیباترین انواع بلاغت است، آیا نمى‏بینیم بسیارى از مردم كه در اطراف شما زندگى مى‏كنند در محدوده همین زمین محبوس و زندانیند و هیچگاه چشمشان به جهان بالا دوخته نمى‏شود، و به آواى آن گوش فرا نمى‏دهند، و از امور این جهان و شگفتیهایش خبرى ندارند، آنها بوسیله (شهاب) خودخواهى و شهوت و كینه‏توزى و طمع و حرص و جنگهاى خانمانسوز از درك آن معانى والا مطرودند" (و اگر روزى هم چنین هوسى كنند به خاطر آن همه آلودگى كه بر دل و جان دارند رانده مى‏شوند) .

با توجه به آنچه گفتیم منظور از ستارگانی كه شبهه كننده گرامی از آنها نام برده است روشن می شود .
نجوم (ستارگان) مانند آسمان و ... یك مفهوم مادى دارند كه همین ستارگانى هستند كه در آسمان دیده مى‏شوند، و یك مفهوم معنوى كه اشاره به دانشمندان و شخصیتهایى است كه روشنى بخش جوامع انسانى هستند، و همان گونه كه مردم راه خود را در شبهاى تاریك در بیابانها و بر صفحه اقیانوسها بوسیله ستارگان پیدا مى‏كنند، توده‏هاى جمعیت در اجتماعات انسانى نیز راه زندگى و سعادت و حیات را به كمك این دانشمندان و رهبران آگاه و با ایمان مى‏یابند.
حدیث معروفى كه از پیامبر ص نقل شده‏ است یعنی : مثل اصحابى فیكم كمثل النجوم بایها اخذ اهتدى ... : " یاران من همچون ستارگانند كه به هر كدام اقتدا شود مایه هدایت است" ، نیز اشاره به همین معنى مى‏كند.
در تفسیر على بن ابراهیم در ذیل آیه وَ هُوَ الَّذِی جَعَلَ لَكُمُ النُّجُومَ لِتَهْتَدُوا بِها فِی ظُلُماتِ الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ:" او كسى است كه ستارگان را براى شما قرار داد تا در تاریكیهاى خشكى و دریا بوسیله آنها هدایت شوید" (آیه 97 سوره انعام) چنین نقل شده كه امام فرمود: النجوم آل محمد:" منظور از ستارگان خاندان پیامبرند".
در تفسیر نمونه آمده است : از روایات متعددى كه در تفسیر آیات مورد بحث وارد شده استفاده مى‏شود كه ممنوع شدن شیاطین از صعود به آسمانها و رانده شدنشان بوسیله نجوم هنگام تولد پیامبر بوده، و از بعضى از آنها استفاده مى‏شود كه به هنگام تولد حضرت مسیح علیه السلام تا حدى ممنوع شدند و پس از تولد پیامبر اسلام بطور كامل ممنوع گشتند .
از مجموعه آنچه گفتیم " سماء" در اینجا به مفهوم معنوى اشاره مى‏كند و كنایه از آسمان حق و ایمان و معنویت است. همواره شیاطین در تلاشند تا به این محدوده راه یابند و از طریق انواع‏ وسوسه‏ها در دل مؤمنان راستین و حامیان حق نفوذ كنند. اما مردان الهى و رهبران راه حق از پیامبران و امامان گرفته تا دانشمندان متعهد، با امواج نیرومند علم و تقوایشان بر آنها هجوم مى‏برند و آنان را از نزدیك شدن به این آسمان مى‏رانند و در اینجا است كه مى‏توان رابطه و پیوندى میان تولد حضرت مسیح و از آن بالاتر تولد حضرت محمد ص و طرد این شیاطین از آسمان پیدا كرد.
چكیدة پاسخ: با قرائن و شواهدی كه ذكر كردیم ، منظور از آسمان آسمان حق و حقیقت است، و شیاطین همان وسوسه‏گران هستند كه مى‏كوشند به این آسمان راه یابند و استراق سمع كنند و به اغواى مردم بپردازند، اما ستارگان و شهب یعنى رهبران الهى و دانشمندان كه با امواج نیرومند قلمشان آنها را به عقب مى‏رانند و طرد مى‏كنند. مانند همین تعبیرات قرآن كریم ، در كتاب مقدس در سفر تكوین (پیدایش)، باب 3 ، آیه 23 نیز آمده است : پس آدم را بیرون كرد و به طرف شرقی باغ عدن كروبیان را مسكن داد و شمشیر آتش باری را كه به هر سو گردش می‏كرد تا طریق درخت حیات را محافظت كند(23 پیدایش 3)
شمشیر آتش و طریق درخت حیات همان كنایاتی هستند كه در پاسخ شبهه بدانها اشاره كردیم .


Platinum Fit Keto Reviews
دوشنبه 21 مرداد 1398 10:30 ق.ظ
Every weekend i used to visit this web site, for the reason that i want
enjoyment, since this this website conations actually pleasant funny information too.
http://firstchoicehempoil.com/
یکشنبه 20 مرداد 1398 05:48 ق.ظ
Excellent post. I was checking continuously this weblog
and I'm impressed! Very helpful info specially the last section :
) I deal with such info much. I used to be seeking this certain info
for a very long time. Thanks and good luck.
Discover Life
شنبه 19 مرداد 1398 12:57 ب.ظ
continuously i used to read smaller content that also clear
their motive, and that is also happening with this article which I am reading now.
http://rushremedycream.com/
جمعه 18 مرداد 1398 08:11 ب.ظ
Very interesting info!Perfect just what I was looking for!
http://nolatreve.org/
جمعه 18 مرداد 1398 08:09 ب.ظ
Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips
on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but
I never seem to get there! Thanks
http://brandnaturalcbd.com/
جمعه 18 مرداد 1398 04:35 ب.ظ
I conceive you have remarked some very interesting details, regards for the post.
http://velofelmaleenhancement.com/
جمعه 18 مرداد 1398 12:04 ب.ظ
Respect to website author, some fantastic entropy.
http://ramulasttestobooster.com/
جمعه 18 مرداد 1398 07:20 ق.ظ
I like this post, enjoyed this one thanks for posting.
http://sunraisedcbd.com/
جمعه 18 مرداد 1398 06:14 ق.ظ
Heya i am for the first time here. I came across this board and
I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help
others like you helped me.
http://nanoxlenergyformula.net/
یکشنبه 13 مرداد 1398 08:52 ق.ظ
Hello, i feel that i noticed you visited my website so i
got here to go back the choose?.I am attempting to to find issues to improve my
web site!I suppose its good enough to use some of your
ideas!!
Magnumax Male Enhancement Ingredients
شنبه 12 مرداد 1398 05:59 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos
to your blog when you could be giving us something enlightening to read?
Alor Blend
شنبه 12 مرداد 1398 12:35 ق.ظ
Very good blog post. I certainly love this site. Keep writing!
https://medium.com/@chgghjsrer25/understanding-dura-burn-keto-pills-cd33d9d30fa
جمعه 28 تیر 1398 01:08 ق.ظ
I got what you mean, thank you for posting. Woh I am pleased to find
this website through google.
Activator Pro Testosterone Review
چهارشنبه 26 تیر 1398 09:30 ب.ظ
An outstanding share! I've just forwarded this onto a
coworker who has been doing a little homework on this. And he in fact bought me lunch due to the fact that I stumbled upon it for him...

lol. So let me reword this.... Thanks for the meal!!
But yeah, thanks for spending the time to talk about this matter here on your internet site.
Alor Blend Serum Review
چهارشنبه 26 تیر 1398 06:56 ق.ظ
Post writing is also a fun, if you be familiar with then you can write or else
it is difficult to write.
http://adfoc.us/x71873779
جمعه 7 تیر 1398 01:40 ب.ظ
Thanks for your personal marvelous posting! I truly enjoyed reading it,
you happen to be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will come
back in the foreseeable future. I want to encourage you to ultimately continue your great work, have
a nice holiday weekend!
https://speakerdeck.com/littlelittle77
جمعه 7 تیر 1398 01:39 ب.ظ
hey there and thank you for your info - I have definitely picked up something
new from right here. I did however expertise several technical points using this site, since I experienced
to reload the website many times previous to I could get it to
load correctly. I had been wondering if your web hosting is
OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very
frequently affect your placement in google
and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective fascinating content.
Ensure that you update this again soon..
cialis for sale in toronto
یکشنبه 2 تیر 1398 10:33 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
cialis 20 mg effectiveness can i take cialis and ecstasy cost of cialis per pill cialis 5 effetti collaterali cialis alternative cialis billig tadalafil tablets click now cialis from canada cialis 20 mg best price generic cialis levitra
http://tunsworkper.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 07:12 ق.ظ

Helpful knowledge. Thanks a lot.
generic cialis soft gels we recommend cialis info cialis reviews walgreens price for cialis calis warnings for cialis cialis online holland link for you cialis price cialis venta a domicilio prezzo cialis a buon mercato
http://pyverho.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 03:16 ب.ظ

Thank you! Excellent stuff.
venta de cialis canada buy cheap cialis in uk wow cialis tadalafil 100mg cialis pills in singapore canadian discount cialis preis cialis 20mg schweiz cialis tadalafil cialis 5 mg funziona cialis 20 mg cut in half generic cialis soft gels
Cialis 20 mg
جمعه 31 خرداد 1398 10:49 ب.ظ

Appreciate it. Plenty of posts.

prescription doctor cialis enter site very cheap cialis cialis 20 mg best price cialis generico milano we use it 50 mg cialis dose buying cialis overnight buy cialis cialis patentablauf in deutschland legalidad de comprar cialis cialis coupon
Buy generic cialis
جمعه 31 خرداد 1398 07:03 ق.ظ

Awesome data. Appreciate it!
wow look it cialis mexico 5 mg cialis coupon printable how to buy cialis online usa order cialis from india cost of cialis cvs we choice free trial of cialis cialis per paypa cialis 30 day trial coupon click now cialis from canada cialis side effects
Cialis online
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:53 ب.ظ

Thanks! Terrific stuff!
cialis prezzo al pubblico cialis flussig how to purchase cialis on line online cialis buy cialis sample pack cialis cuantos mg hay cialis online nederland cialis en mexico precio free generic cialis venta cialis en espaa
cialis free sample
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:00 ب.ظ

You reported it very well!
cialis 5 mg buy click here cialis daily uk cialis from canada prices for cialis 50mg if a woman takes a mans cialis cialis from canada cialis generique 5 mg cialis 20 mg effectiveness we like it cialis price generic cialis with dapoxetine
http://heathctertou.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:48 ق.ظ

Really a lot of terrific tips.
cialis 200 dollar savings card cialis prezzo in linea basso cialis sans ordonnance click now cialis from canada cialis daily new zealand generico cialis mexico acheter cialis meilleur pri generic low dose cialis cialis pills in singapore generic cialis review uk
http://nighnorrbull.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:02 ق.ظ

Really tons of terrific advice.
cialis kaufen generic cialis tadalafil il cialis quanto costa cialis 5 mg buy cialis rezeptfrei sterreich generic cialis in vietnam 5 mg cialis pharmacie en ligne prix de cialis acquistare cialis internet free cialis
walgreens price for cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 11:52 ب.ظ

You made your point quite nicely.!
warnings for cialis dosagem ideal cialis cialis 20mg preis cf generic cialis 20mg uk prescription doctor cialis enter site very cheap cialis we like it safe cheap cialis cialis 5mg prix click here take cialis generic low dose cialis
when will cialis be available in generic form
شنبه 25 خرداد 1398 05:47 ق.ظ

Truly lots of superb data!
cialis uk cialis pills cialis 50 mg soft tab cialis coupons printable cialis sans ordonnance cialis super kamagra cialis 100 mg 30 tablet cialis e hiv 5 mg cialis coupon printable try it no rx cialis
Buy generic cialis
جمعه 24 خرداد 1398 03:40 ب.ظ

Nicely put, Thanks a lot!
cialis alternative cialis daily cialis official site wow look it cialis mexico canadian drugs generic cialis pastillas cialis y alcoho side effects of cialis legalidad de comprar cialis cialis 30 day sample cialis professional yohimbe
http://frednomul.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 01:13 ق.ظ

Seriously a good deal of beneficial info!
how does cialis work cialis super kamagra best generic drugs cialis when will generic cialis be available ou trouver cialis sur le net prescription doctor cialis purchase once a day cialis cialis italia gratis tadalafil tablets cialis coupons
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30