تبلیغات
پاسخ به سوالات شما در ادیان و مسیحیت - 51. چرا باید نماز را به عربی بخوانیم؟‌

اشتراک و ارسال مطلب به:

یکشنبه 6 اسفند 1391

51. چرا باید نماز را به عربی بخوانیم؟‌

   نویسنده: شهاب    

با عرض ادب و احترام خدمت استاد بزرگوار
ضمن تشکر فراوان از حضرتعالی بواسطه زحماتتان در امر آگاهی و اطلاع رسانی بابت هجمه های فرقه های منحرف که برای اینجانب و خانواده ام بسیار مفید واقع گردید.
با توجه به اینکه تعدادی از اطرافیان بنده طی چندسال اخیر با توجه به جریانات کشور تماما اعتقادات خود را از دست داده و اعمال واجبی را که قبلا اصرار بر انجام آن داشتند را متاسفانه ترک نموده اند. و بعضا سئوالاتی را مطرح می نمایند که در برخی موارد در پاسخ آنها اصطلاحا کم می آورم. این مسائل باعث ایجاد سئوالات متعدد در فرزندانم گردیده که باعث نگرانی من و همسرم گردیده است.
از جمله این سوالات:
مگر خدا متعلق به همه انسان ها نیست؟ پس چرا باید برای صدا زدن خداوند نماز را با اذکار عربی خواند؟ چرا به شکلی که تمایل داشته باشیم، خدا را عبادت نکنیم؟
 

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام بر شما و درود جاودانه خداوند متعال بر محمد و آل محمد 
 در پاسخ به سوالی که مطرح نمودید از دو منظر باید نگریست. یکی نحوه پاسخ به کسانی که این شبهه در ذهنشان وجود دارد و یکی پاسخ های علمی به این شبهه. جهت نحوه برخورد با کسی که دچار این شبهه است ابتدا شما را دعوت می کنم تا خاطره زیر را مطالعه نمایید.


آقای دکتر محمد جواد شریعت که با جمعی از دانشجویان با مرحوم حاج آقا رحیم ارباب اصفهانی، جهت دریافت پاسخ همین سوال ، دیدار داشته‌اند، خاطره ملاقات را چنین باز می‏گوید:
 سال یکهزار و سیصد و سی و دو شمسی بود، من و عده ‏ای از جوانان پر شور آن روزگار، پس از تبادل نظر و بحث و مشاجره، به این نتیجه رسیده بودیم که چه دلیلی دارد نماز را به عربی بخوانیم؟ چرا نماز را به زبان فارسی نخوانیم؟ عاقبت تصمیم گرفتیم نماز را به فارسی بخوانیم و همین کار را هم کردیم . والدین کم کم از این موضوع آگاهی یافتند و به فکر چاره افتادند . آن‏ها، پس از تبادل نظر با یکدیگر، تصمیم گرفتند با نصیحت ما را از این کار باز دارند و اگر مؤثر نبود، راهی دیگر برگزینند . چون پند دادن آن‏ها مؤثر نیفتاد; ما را نزد یکی از روحانیان آن زمان بردند . آن روحانی وقتی فهمید ما به زبان فارسی نماز می‏خوانیم، به شیوه‏ ای اهانت‏ آمیز نجس و کافرمان خواند . این عمل او ما را در کارمان راسخ‏تر و مصرتر ساخت.
عاقبت‏یکی از پدران، والدین دیگر افراد را به این فکر انداخت که ما را به محضر حضرت آیت الله حاج آقا رحیم ارباب ببرند و این فکر مورد تایید قرار گرفت. آن‏ها نزد حضرت ارباب شتافتند و موضوع را با وی در میان نهادند. او دستور داد در وقتی معین ما را خدمتش رهنمون شوند. در روز موعود ما را که تقریبا پانزده نفر بودیم، به محضر مبارک ایشان بردند. در همان لحظه اول، چهره نورانی و خندان وی ما را مجذوب ساخت; آن بزرگ مرد را غیر از دیگران یافتیم و دانستیم که با شخصیتی استثنایی رو به رو هستیم. آقا در آغاز دستور پذیرایی از همه ما را صادر فرمود. سپس به والدین ما فرمود: شما که به فارسی نماز نمی‏خوانید، فعلا تشریف ببرید و ما را با فرزندانتان تنها بگذارید.
وقتی آن‏ها رفتند، به ما فرمود: بهتر است‏ شما یکی یکی خودتان را معرفی کنید و بگویید در چه سطح تحصیلی و چه رشته ‏ای درس می‏خوانید. آنگاه، به تناسب رشته و کلاس ما، پرسش‏های علمی مطرح کرد و از درس‏هایی مانند جبر و مثلثات و فیزیک و شیمی و علوم طبیعی مسائلی پرسید که پاسخ اغلب آن‏ها از توان ما بیرون بود. هر کس از عهده پاسخ بر نمی‏ آمد، با اظهار لطف وی و پاسخ درست پرسش رو به رو می‏ شد. پس از آن که همه ما را خلع سلاح کرد، فرمود: والدین شما نگران شده‏ اند که شما نمازتان را به فارسی می‏ خوانید، آن‏ها نمی‏ دانند من کسانی را می‏ شناسم که - نعوذبالله - اصلا نماز نمی‏خوانند. شما جوانان پاک اعتقادی هستید که هم اهل دین هستید و هم اهل همت.
من در جوانی می‏خواستم مثل شما نماز را به فارسی بخوانم; ولی مشکلاتی پیش آمد که نتوانستم . اکنون شما به خواسته دوران جوانی ‏ام جامه عمل پوشانیده‏ اید، آفرین به همت‏ شما. در آن روزگار، نخستین مشکل من ترجمه صحیح سوره حمد بود که لابد شما آن را حل کرده‏ اید . اکنون یکی از شما که از دیگران مسلطتر است، بگوید بسم الله الرحمن الرحیم را چگونه ترجمه کرده است. یکی از ما به عادت دانش‏ آموزان دستش را بالا گرفت و برای پاسخ دادن داوطلب شد. آقا با لبخند فرمود: خوب شد طرف مباحثه ما یک نفر است; زیرا من از عهده پانزده جوان نیرومند بر نمی‏ آمدم. بعد به آن جوان فرمود: خوب بفرمایید بسم الله را چگونه ترجمه کردید؟ آن جوان گفت: طبق عادت جاری به نام خداوند بخشنده مهربان . حضرت ارباب لبخند زد و فرمود: گمان نکنم ترجمه درست‏ بسم الله چنین باشد. در مورد «بسم‏» ترجمه «به نام‏» عیبی ندارد. اما «الله‏» قابل ترجمه نیست; زیرا اسم علم (خاص) خدا است و اسم خاص را نمی‏ توان ترجمه کرد; مثلا اگر اسم کسی «حسن‏» باشد، نمی‏توان به آن گفت «زیبا» . ترجمه «حسن‏» زیبااست; اما اگر به آقای حسن بگوییم آقای زیبا، خوشش نمی‏ آید. کلمه الله اسم خاصی است که مسلمانان بر ذات خداوند متعال اطلاق می‏کنند. نمی‏توان «الله‏» را ترجمه کرد، باید همان را به کار برد . خوب «رحمن‏» را چگونه ترجمه کرده‏ اید؟ رفیق ما پاسخ داد: بخشنده . حضرت ارباب فرمود: این ترجمه بد نیست، ولی کامل نیست; زیرا «رحمن‏» یکی از صفات خدا است که شمول رحمت و بخشندگی او را می‏رساند و این شمول در کلمه بخشنده نیست; «رحمن‏» یعنی خدایی که در این دنیا هم بر مؤمن و هم بر کافر رحم می‏ کند و همه را در کنف لطف و بخشندگی خود قرار می‏دهد و نعمت رزق و سلامت جسم و مانند آن عطا می‏فرماید . در هر حال، ترجمه بخشنده برای «رحمن‏» در حد کمال ترجمه نیست . خوب، رحیم را چطور ترجمه کرده‏ اید؟ رفیق ما جواب داد: «مهربان‏» . حضرت آیت الله ارباب فرمود: اگر مقصودتان از رحیم من بودم - چون نام وی رحیم بود - بدم نمی‏ آمد «مهربان‏» ترجمه کنید; اما چون رحیم کلمه‏ ای قرآنی و نام پروردگار است، باید درست معنا شود . اگر آن را «بخشاینده‏» ترجمه کرده بودید، راهی به دهی می‏برد; زیرا رحیم یعنی خدایی که در آن دنیا گناهان مؤمنان را عفو می‏کند . پس آنچه در ترجمه «بسم الله‏» آورده‏ اید، بد نیست; ولی کامل نیست و اشتباهاتی دارد . من هم در دوران جوانی چنین قصدی داشتم; اما به همین مشکلات برخوردم و از خواندن نماز فارسی منصرف شدم . تازه این فقط آیه اول سوره حمد بود، اگر به دیگر آیات بپردازیم، موضوع خیلی پیچیده ‏تر می‏شود . اما من معتقدم شما اگر باز هم بر این امر اصرار دارید، دست از نماز خواندن به فارسی برندارید; زیرا خواندنش از نخواندن نماز به طور کلی بهتر است .
در این‏جا، همگی شرمنده و منفعل و شکست‏ خورده از وی عذرخواهی کردیم و قول دادیم، ضمن خواندن نماز به عربی، نمازهای گذشته را اعاده کنیم . ما همه عاجزانه از وی طلب بخشایش و از کار خود اظهار پیشمانی کردیم. حضرت آیت الله ارباب، با تعارف میوه و شیرینی، مجلس را به پایان برد . ما همگی دست مبارکش را بوسیدیم و در حالی که ما را بدرقه می‏کرد، خدا حافظی کردیم. بعد نمازها را اعاده کردیم و از کار جاهلانه خود دست‏ برداشتیم.


این خاطره به شما در نحوه برخورد با این پرسش کمک می کند.
در ادامه پاسخ اصل شبهه را نیز به این شرح به شما تقدیم می کنم:

هیچ منعی در عبادت خداوند به صورت دلخواه وجود ندارد.
قرآن کریم می فرماید: الَّذِینَ یَذْكُرُونَ اللَّهَ قِیَامًا وَقُعُودًا وَعَلَىٰ جُنُوبِهِمْ وَیَتَفَكَّرُونَ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَٰذَا بَاطِلًا سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ ﴿آل‌عمران: ١٩١﴾ 
همانها که خدا را در حال ایستاده و نشسته، و آنگاه که بر پهلو خوابیده‌اند، یاد می‌کنند؛ و در اسرار آفرینش آسمانها و زمین می‌اندیشند؛ (و می‌گویند:) بار الها! اینها را بیهوده نیافریده‌ای! منزهی تو! ما را از عذاب آتش، نگاه دار!
بنا بر این هر کس به هر صورتی که بخواهد می تواند خداوند را عبادت کند. اساس معنی ذکر خدا همین است که همیشه و در همه حال به یاد خداوند متعال باشیم. اما در عین حال خداوند واجباتی را به صورت حداقل برای ما مقرر داشته که آن ها را باید طبق آنچه خداوند خود فرموده است انجام دهیم. از جمله آن ها نماز است که در تمام ادیان گذشته وجود دارد. مانند بودیسم،‌ هندوئیسم، جینیزم، شینتوئیزم، زرتشت، یهودیت و مسیحیت. اما نمازی که در دین مبین اسلام است از نماز سایر ادیان کامل تر و حتی آسان تر است. به عنوان مثال شما می توانید جستجو کنید و فیلمی از نماز یهودیان را دانلود کرده و مشاهده کنید و ببینید که چقدر طولانی و سخت است.
 در نماز اسلام نیز برخی از آداب آن جزء مستحبات است. به عنوان مثال تسبیحات اربعه طبق نظر مشهور مراجع، فقط یک بار هم می تواند خوانده شود. قنوت مستحب است و می تواند خوانده نشود و ... .
با این حال انجام مستحبات و خواندن نماز کامل به انسان توفیق بیشتری در انجام عبادات می بخشد.
علاوه بر آنچه گفتم به نکات زیر نیز توجه کنید:
نکته­ اول: می توان گفت عمده ترین دلیل در خواندن نماز به زبان عربی، پس از آن که نماز، سنت پیامبر است و عبادات توقیفی(به جا آوردن آنها باید به همان شکلی باشد که خداوند تعیین فرموده است.) هستند، حفظ و بقای نماز در طول قرون و اعصار است که بدون کم و کاست برای همیشه باقی بماند و اگر هر کسی به زبان محلی و مادری خود آن را تلفظ می نمود احتمال کم و زیاد شدن الفاظ، تحریف و آمیخته شدن به خرافات و مطالب بی اساس منتفی نبود و چه بسا این تغییرات، به دیگر واجبات و ارکان نماز نیز سرایت می کرد و شاید کم کم اصل نماز از اهمیت افتاده و کاملاً به فراموشی سپرده می شد.

بدیهی است برای اینکه هر چیزی برای همیشه و در طول تاریخ بماند باید دارای معیار و مقیاسی غیرقابل تغییر باشد، نظیر اینکه در مورد اندازه، میلی متر، سانتی متر و یا متر و در مورد وزن، گرم، کیلو و... را به عنوان معیار و میزان غیرقابل تغییر قرار داده اند، هم چنین در مورد نماز، اموری را که به نام واجبات و ارکان است به عنوان معیار و ملاک قرار داده اند که یکی از آنها لزوم عربی بودن اذکار واجب آن است.

نکته­ دوم: اسلام یک دین جهانى است و مى‏خواهد همه ی مسلمانان را در یک جبهه و صف واحد قرار دهد. تشکیل چنین جمعیتى بدون زبان واحدى که همه با هم تفاهم کنند، امکان‏ پذیر نیست و زبان عربى که به اعتراف اهل فن، از جامع‏ترین زبان‏هاى دنیاست، مى‏تواند به عنوان یک زبان بین المللى و زبان نماز تمام مسلمانان، رمز وحدت و نشانه‏ى یگانگى مسلمانان ‏باشد؛ این اصل در سایر دستورات اسلامى، همچون به سوى قبله‏ى واحد نماز خواندن و... نیز تجلى پیدا کرده است.

نکته­ سوم: ممکن است به ذهن کسی برسد که وادار کردن مردمی غیر مسلط بر زبان عربی به خواندن نماز به زبان عربی، نوعی ایجاد مشقت برای آنها و اجحاف و ستم در حق آنهاست. در جواب می توان گفت برای مردمی که برای رفع حوائج روزمره ی خود، ده ها و بلکه صدها اصطلاح و واژه­های بیگانه را به راحتی یاد گرفته و به کار می برند، یاد گرفتن کلمات نماز که مجموع کلمات واجب آن (با حذف کلمات تکراری) حدود 20 کلمه می باشد، کار مشکلی نیست و از طرف دیگر ، معنای ظاهری و سطحی کلمات نماز بسیار ساده و آسان است و همه­ی مردم به راحتی می توانند معنای سطحی و ظاهری بسم الله الرحمن الرحیم و... را یاد بگیرند؛ هر چند این کلمات دارای معانی عمیق و گسترده نیز هست.

نکته­ چهارم:  از نظر زبان شناسان، زبان عربی از کامل­ترین زبان های دنیا است که به خوبی می تواند مفاهیم و مطالب گسترده و عمیق را در قالب های زیبا و کوتاه بیان کند.[1]

نکته­ پنجم: عربى بودن الفاظ و اذکار در هر حکم و عبادتى شرط لازم نیست.همان طوری که بنابر نظر بعضى از علما، عربى بودن صیغه‏ى عقد ازدواج ضرورتى ندارد[2] و بعضى از علما همچون امام خمینى (قدس سره) در این باره مى‏فرمایند: اگر مکلف خودش نمى‏تواند صیغه را به عربى بخواند، حتى در صورتى که بتواند وکیل بگیرد جواز عقد به غیر عربى خالى از قوت نیست.[3]  هم چنین لازم نیست دعاها نیز حتماً به عربى خوانده شوند و انسان در غیر از حالت نماز می تواند با خداوند به هر زبانی صحبت و با او راز و نیاز کند و به فتوای اکثر مراجع، در نماز نیز در غیر از اذکار واجب و خصوصاً در قنوت، می تواند به زبان غیر عربی دعا کند.[4] البته آنچه گفته شد به معناى بى توجهى مسلمانان به معانى اذکار در نماز و... نیست؛ بلکه بر هر مسلمان لازم است که با معناى نماز و دعاها آشنا گردد تا بفهمد با خداى خود چه مى‏گوید، و در این صورت است که اعمال او خشک و بى‏روح تلقى نشده و سکوى پرواز او به سوى ابدیت خواهند گشت.


[1]. المیزان، ج 4، ص 160؛ تفسیر نمونه، ج 9، ص 300 و ج 13، ص 311.

.[2] معلقات آیت الله گرامى، ج 4، ص 645.

.[3] عروة الوثقى، ج2، حاشیه‏ى ص 645.

[4]. توضیح المسائل مراجع، ج 1، ص 62.


کلید واژه ها: نماز عربی ، نماز فارسی ، عبادت عربی ، چرا نماز را به عربی بخوانیم ، چرا نماز را به فارسی نخوانیم ،

پیوندها: چرا نماز را به فارسی نخوانیم؟ ، چرا نماز را به عربی بخوانیم ، حکمت عربی بودن نماز چیست ،

Generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 05:50 ب.ظ

Wow loads of awesome info!
200 cialis coupon cialis 20mg prix en pharmacie rx cialis para comprar cialis 200 dollar savings card safe site to buy cialis online generic cialis pill online canada discount drugs cialis we recommend cheapest cialis cialis super kamagra usa cialis online
Buy cialis online
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 09:56 ب.ظ

You actually stated it very well.
when will generic cialis be available non 5 mg cialis generici cialis coupon viagra or cialis cialis professional yohimbe buy cialis online cialis price in bangalore generic cialis at the pharmacy online cialis calis
Viagra 20mg
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:00 ق.ظ

Kudos. Numerous material!

get a viagra prescription online where can i buy viagra without price of viagra pharmacy usa online buy cheap viagra online usa can u buy viagra online viagra usa online where to order viagra online best place buy viagra online get a prescription for viagra online
Generic cialis
شنبه 18 فروردین 1397 06:12 ب.ظ

You suggested it exceptionally well.
achat cialis en suisse cialis alternative cialis 5 mg funziona weblink price cialis cialis 20mg cialis 5mg prix best generic drugs cialis dose size of cialis cialis dosage recommendations generic low dose cialis
Online cialis
شنبه 4 فروردین 1397 11:17 ب.ظ

Cheers! Ample material!

cialis generic cialis et insomni we choice cialis pfizer india generic cialis cialis tablets australia cialis australian price the best choice cialis woman cialis alternative cialis generico we choice cialis uk
Cialis canada
پنجشنبه 2 فروردین 1397 06:15 ب.ظ

Thank you, Numerous forum posts.

cialis reviews cialis online buy cialis online brand cialis generic cialis tablets australia cialis 20 mg cut in half cuanto cuesta cialis yaho look here cialis cheap canada cialis farmacias guadalajara when will generic cialis be available
What is the Ilizarov method?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 08:40 ق.ظ
You can definitely see your enthusiasm within the work
you write. The world hopes for even more passionate writers like you who
are not afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.
Valentin
جمعه 16 تیر 1396 06:13 ب.ظ
This page really has all the information and facts I wanted concerning this subject and didn't know who to ask.
alerttrousers3290.snack.ws
جمعه 16 تیر 1396 12:47 ق.ظ
Hurrah, that's what I was seeking for, what a material!
existing here at this web site, thanks admin of this
website.
foot pain cycling
سه شنبه 6 تیر 1396 08:17 ق.ظ
My brother suggested I might like this website.

He was entirely right. This put up actually
made my day. You can not imagine just how a lot time I had spent
for this info! Thanks!
foot pain and swelling
دوشنبه 5 تیر 1396 04:43 ق.ظ
As the admin of this web page is working, no uncertainty very soon it will be famous, due to its
quality contents.
lelahwalstrom.wordpress.com
چهارشنبه 3 خرداد 1396 05:56 ب.ظ
I am regular reader, how are you everybody? This article posted
at this web site is really fastidious.
Anne
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:28 ب.ظ
I got this web site from my buddy who informed me regarding this
web page and at the moment this time I am visiting this web site and reading very
informative content here.
Vera
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 12:34 ق.ظ
Right here is the right blog for anyone who wishes to
understand this topic. You realize so much its
almost hard to argue with you (not that I really will need to?HaHa).
You definitely put a new spin on a subject that has been discussed for many years.
Wonderful stuff, just wonderful!
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 03:06 ق.ظ
I must thank you for the efforts you've put in penning this website.
I'm hoping to see the same high-grade content from you in the future as well.
In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now ;)
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 08:28 ق.ظ
This post presents clear idea designed for the new people of blogging, that actually
how to do blogging.
BHW
سه شنبه 15 فروردین 1396 08:46 ب.ظ
Thanks for the good writeup. It if truth be told used to be
a amusement account it. Glance advanced to far delivered agreeable from you!
However, how can we keep in touch?
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 02:34 ب.ظ
Hi there, I enjoy reading through your post.

I wanted to write a little comment to support you.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر