تبلیغات
پاسخ به سوالات شما در ادیان و مسیحیت - 51. چرا باید نماز را به عربی بخوانیم؟‌

اشتراک و ارسال مطلب به:

یکشنبه 6 اسفند 1391

51. چرا باید نماز را به عربی بخوانیم؟‌

   نویسنده: شهاب    

با عرض ادب و احترام خدمت استاد بزرگوار
ضمن تشکر فراوان از حضرتعالی بواسطه زحماتتان در امر آگاهی و اطلاع رسانی بابت هجمه های فرقه های منحرف که برای اینجانب و خانواده ام بسیار مفید واقع گردید.
با توجه به اینکه تعدادی از اطرافیان بنده طی چندسال اخیر با توجه به جریانات کشور تماما اعتقادات خود را از دست داده و اعمال واجبی را که قبلا اصرار بر انجام آن داشتند را متاسفانه ترک نموده اند. و بعضا سئوالاتی را مطرح می نمایند که در برخی موارد در پاسخ آنها اصطلاحا کم می آورم. این مسائل باعث ایجاد سئوالات متعدد در فرزندانم گردیده که باعث نگرانی من و همسرم گردیده است.
از جمله این سوالات:
مگر خدا متعلق به همه انسان ها نیست؟ پس چرا باید برای صدا زدن خداوند نماز را با اذکار عربی خواند؟ چرا به شکلی که تمایل داشته باشیم، خدا را عبادت نکنیم؟
 

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام بر شما و درود جاودانه خداوند متعال بر محمد و آل محمد 
 در پاسخ به سوالی که مطرح نمودید از دو منظر باید نگریست. یکی نحوه پاسخ به کسانی که این شبهه در ذهنشان وجود دارد و یکی پاسخ های علمی به این شبهه. جهت نحوه برخورد با کسی که دچار این شبهه است ابتدا شما را دعوت می کنم تا خاطره زیر را مطالعه نمایید.


آقای دکتر محمد جواد شریعت که با جمعی از دانشجویان با مرحوم حاج آقا رحیم ارباب اصفهانی، جهت دریافت پاسخ همین سوال ، دیدار داشته‌اند، خاطره ملاقات را چنین باز می‏گوید:
 سال یکهزار و سیصد و سی و دو شمسی بود، من و عده ‏ای از جوانان پر شور آن روزگار، پس از تبادل نظر و بحث و مشاجره، به این نتیجه رسیده بودیم که چه دلیلی دارد نماز را به عربی بخوانیم؟ چرا نماز را به زبان فارسی نخوانیم؟ عاقبت تصمیم گرفتیم نماز را به فارسی بخوانیم و همین کار را هم کردیم . والدین کم کم از این موضوع آگاهی یافتند و به فکر چاره افتادند . آن‏ها، پس از تبادل نظر با یکدیگر، تصمیم گرفتند با نصیحت ما را از این کار باز دارند و اگر مؤثر نبود، راهی دیگر برگزینند . چون پند دادن آن‏ها مؤثر نیفتاد; ما را نزد یکی از روحانیان آن زمان بردند . آن روحانی وقتی فهمید ما به زبان فارسی نماز می‏خوانیم، به شیوه‏ ای اهانت‏ آمیز نجس و کافرمان خواند . این عمل او ما را در کارمان راسخ‏تر و مصرتر ساخت.
عاقبت‏یکی از پدران، والدین دیگر افراد را به این فکر انداخت که ما را به محضر حضرت آیت الله حاج آقا رحیم ارباب ببرند و این فکر مورد تایید قرار گرفت. آن‏ها نزد حضرت ارباب شتافتند و موضوع را با وی در میان نهادند. او دستور داد در وقتی معین ما را خدمتش رهنمون شوند. در روز موعود ما را که تقریبا پانزده نفر بودیم، به محضر مبارک ایشان بردند. در همان لحظه اول، چهره نورانی و خندان وی ما را مجذوب ساخت; آن بزرگ مرد را غیر از دیگران یافتیم و دانستیم که با شخصیتی استثنایی رو به رو هستیم. آقا در آغاز دستور پذیرایی از همه ما را صادر فرمود. سپس به والدین ما فرمود: شما که به فارسی نماز نمی‏خوانید، فعلا تشریف ببرید و ما را با فرزندانتان تنها بگذارید.
وقتی آن‏ها رفتند، به ما فرمود: بهتر است‏ شما یکی یکی خودتان را معرفی کنید و بگویید در چه سطح تحصیلی و چه رشته ‏ای درس می‏خوانید. آنگاه، به تناسب رشته و کلاس ما، پرسش‏های علمی مطرح کرد و از درس‏هایی مانند جبر و مثلثات و فیزیک و شیمی و علوم طبیعی مسائلی پرسید که پاسخ اغلب آن‏ها از توان ما بیرون بود. هر کس از عهده پاسخ بر نمی‏ آمد، با اظهار لطف وی و پاسخ درست پرسش رو به رو می‏ شد. پس از آن که همه ما را خلع سلاح کرد، فرمود: والدین شما نگران شده‏ اند که شما نمازتان را به فارسی می‏ خوانید، آن‏ها نمی‏ دانند من کسانی را می‏ شناسم که - نعوذبالله - اصلا نماز نمی‏خوانند. شما جوانان پاک اعتقادی هستید که هم اهل دین هستید و هم اهل همت.
من در جوانی می‏خواستم مثل شما نماز را به فارسی بخوانم; ولی مشکلاتی پیش آمد که نتوانستم . اکنون شما به خواسته دوران جوانی ‏ام جامه عمل پوشانیده‏ اید، آفرین به همت‏ شما. در آن روزگار، نخستین مشکل من ترجمه صحیح سوره حمد بود که لابد شما آن را حل کرده‏ اید . اکنون یکی از شما که از دیگران مسلطتر است، بگوید بسم الله الرحمن الرحیم را چگونه ترجمه کرده است. یکی از ما به عادت دانش‏ آموزان دستش را بالا گرفت و برای پاسخ دادن داوطلب شد. آقا با لبخند فرمود: خوب شد طرف مباحثه ما یک نفر است; زیرا من از عهده پانزده جوان نیرومند بر نمی‏ آمدم. بعد به آن جوان فرمود: خوب بفرمایید بسم الله را چگونه ترجمه کردید؟ آن جوان گفت: طبق عادت جاری به نام خداوند بخشنده مهربان . حضرت ارباب لبخند زد و فرمود: گمان نکنم ترجمه درست‏ بسم الله چنین باشد. در مورد «بسم‏» ترجمه «به نام‏» عیبی ندارد. اما «الله‏» قابل ترجمه نیست; زیرا اسم علم (خاص) خدا است و اسم خاص را نمی‏ توان ترجمه کرد; مثلا اگر اسم کسی «حسن‏» باشد، نمی‏توان به آن گفت «زیبا» . ترجمه «حسن‏» زیبااست; اما اگر به آقای حسن بگوییم آقای زیبا، خوشش نمی‏ آید. کلمه الله اسم خاصی است که مسلمانان بر ذات خداوند متعال اطلاق می‏کنند. نمی‏توان «الله‏» را ترجمه کرد، باید همان را به کار برد . خوب «رحمن‏» را چگونه ترجمه کرده‏ اید؟ رفیق ما پاسخ داد: بخشنده . حضرت ارباب فرمود: این ترجمه بد نیست، ولی کامل نیست; زیرا «رحمن‏» یکی از صفات خدا است که شمول رحمت و بخشندگی او را می‏رساند و این شمول در کلمه بخشنده نیست; «رحمن‏» یعنی خدایی که در این دنیا هم بر مؤمن و هم بر کافر رحم می‏ کند و همه را در کنف لطف و بخشندگی خود قرار می‏دهد و نعمت رزق و سلامت جسم و مانند آن عطا می‏فرماید . در هر حال، ترجمه بخشنده برای «رحمن‏» در حد کمال ترجمه نیست . خوب، رحیم را چطور ترجمه کرده‏ اید؟ رفیق ما جواب داد: «مهربان‏» . حضرت آیت الله ارباب فرمود: اگر مقصودتان از رحیم من بودم - چون نام وی رحیم بود - بدم نمی‏ آمد «مهربان‏» ترجمه کنید; اما چون رحیم کلمه‏ ای قرآنی و نام پروردگار است، باید درست معنا شود . اگر آن را «بخشاینده‏» ترجمه کرده بودید، راهی به دهی می‏برد; زیرا رحیم یعنی خدایی که در آن دنیا گناهان مؤمنان را عفو می‏کند . پس آنچه در ترجمه «بسم الله‏» آورده‏ اید، بد نیست; ولی کامل نیست و اشتباهاتی دارد . من هم در دوران جوانی چنین قصدی داشتم; اما به همین مشکلات برخوردم و از خواندن نماز فارسی منصرف شدم . تازه این فقط آیه اول سوره حمد بود، اگر به دیگر آیات بپردازیم، موضوع خیلی پیچیده ‏تر می‏شود . اما من معتقدم شما اگر باز هم بر این امر اصرار دارید، دست از نماز خواندن به فارسی برندارید; زیرا خواندنش از نخواندن نماز به طور کلی بهتر است .
در این‏جا، همگی شرمنده و منفعل و شکست‏ خورده از وی عذرخواهی کردیم و قول دادیم، ضمن خواندن نماز به عربی، نمازهای گذشته را اعاده کنیم . ما همه عاجزانه از وی طلب بخشایش و از کار خود اظهار پیشمانی کردیم. حضرت آیت الله ارباب، با تعارف میوه و شیرینی، مجلس را به پایان برد . ما همگی دست مبارکش را بوسیدیم و در حالی که ما را بدرقه می‏کرد، خدا حافظی کردیم. بعد نمازها را اعاده کردیم و از کار جاهلانه خود دست‏ برداشتیم.


این خاطره به شما در نحوه برخورد با این پرسش کمک می کند.
در ادامه پاسخ اصل شبهه را نیز به این شرح به شما تقدیم می کنم:

هیچ منعی در عبادت خداوند به صورت دلخواه وجود ندارد.
قرآن کریم می فرماید: الَّذِینَ یَذْكُرُونَ اللَّهَ قِیَامًا وَقُعُودًا وَعَلَىٰ جُنُوبِهِمْ وَیَتَفَكَّرُونَ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَٰذَا بَاطِلًا سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ ﴿آل‌عمران: ١٩١﴾ 
همانها که خدا را در حال ایستاده و نشسته، و آنگاه که بر پهلو خوابیده‌اند، یاد می‌کنند؛ و در اسرار آفرینش آسمانها و زمین می‌اندیشند؛ (و می‌گویند:) بار الها! اینها را بیهوده نیافریده‌ای! منزهی تو! ما را از عذاب آتش، نگاه دار!
بنا بر این هر کس به هر صورتی که بخواهد می تواند خداوند را عبادت کند. اساس معنی ذکر خدا همین است که همیشه و در همه حال به یاد خداوند متعال باشیم. اما در عین حال خداوند واجباتی را به صورت حداقل برای ما مقرر داشته که آن ها را باید طبق آنچه خداوند خود فرموده است انجام دهیم. از جمله آن ها نماز است که در تمام ادیان گذشته وجود دارد. مانند بودیسم،‌ هندوئیسم، جینیزم، شینتوئیزم، زرتشت، یهودیت و مسیحیت. اما نمازی که در دین مبین اسلام است از نماز سایر ادیان کامل تر و حتی آسان تر است. به عنوان مثال شما می توانید جستجو کنید و فیلمی از نماز یهودیان را دانلود کرده و مشاهده کنید و ببینید که چقدر طولانی و سخت است.
 در نماز اسلام نیز برخی از آداب آن جزء مستحبات است. به عنوان مثال تسبیحات اربعه طبق نظر مشهور مراجع، فقط یک بار هم می تواند خوانده شود. قنوت مستحب است و می تواند خوانده نشود و ... .
با این حال انجام مستحبات و خواندن نماز کامل به انسان توفیق بیشتری در انجام عبادات می بخشد.
علاوه بر آنچه گفتم به نکات زیر نیز توجه کنید:
نکته­ اول: می توان گفت عمده ترین دلیل در خواندن نماز به زبان عربی، پس از آن که نماز، سنت پیامبر است و عبادات توقیفی(به جا آوردن آنها باید به همان شکلی باشد که خداوند تعیین فرموده است.) هستند، حفظ و بقای نماز در طول قرون و اعصار است که بدون کم و کاست برای همیشه باقی بماند و اگر هر کسی به زبان محلی و مادری خود آن را تلفظ می نمود احتمال کم و زیاد شدن الفاظ، تحریف و آمیخته شدن به خرافات و مطالب بی اساس منتفی نبود و چه بسا این تغییرات، به دیگر واجبات و ارکان نماز نیز سرایت می کرد و شاید کم کم اصل نماز از اهمیت افتاده و کاملاً به فراموشی سپرده می شد.

بدیهی است برای اینکه هر چیزی برای همیشه و در طول تاریخ بماند باید دارای معیار و مقیاسی غیرقابل تغییر باشد، نظیر اینکه در مورد اندازه، میلی متر، سانتی متر و یا متر و در مورد وزن، گرم، کیلو و... را به عنوان معیار و میزان غیرقابل تغییر قرار داده اند، هم چنین در مورد نماز، اموری را که به نام واجبات و ارکان است به عنوان معیار و ملاک قرار داده اند که یکی از آنها لزوم عربی بودن اذکار واجب آن است.

نکته­ دوم: اسلام یک دین جهانى است و مى‏خواهد همه ی مسلمانان را در یک جبهه و صف واحد قرار دهد. تشکیل چنین جمعیتى بدون زبان واحدى که همه با هم تفاهم کنند، امکان‏ پذیر نیست و زبان عربى که به اعتراف اهل فن، از جامع‏ترین زبان‏هاى دنیاست، مى‏تواند به عنوان یک زبان بین المللى و زبان نماز تمام مسلمانان، رمز وحدت و نشانه‏ى یگانگى مسلمانان ‏باشد؛ این اصل در سایر دستورات اسلامى، همچون به سوى قبله‏ى واحد نماز خواندن و... نیز تجلى پیدا کرده است.

نکته­ سوم: ممکن است به ذهن کسی برسد که وادار کردن مردمی غیر مسلط بر زبان عربی به خواندن نماز به زبان عربی، نوعی ایجاد مشقت برای آنها و اجحاف و ستم در حق آنهاست. در جواب می توان گفت برای مردمی که برای رفع حوائج روزمره ی خود، ده ها و بلکه صدها اصطلاح و واژه­های بیگانه را به راحتی یاد گرفته و به کار می برند، یاد گرفتن کلمات نماز که مجموع کلمات واجب آن (با حذف کلمات تکراری) حدود 20 کلمه می باشد، کار مشکلی نیست و از طرف دیگر ، معنای ظاهری و سطحی کلمات نماز بسیار ساده و آسان است و همه­ی مردم به راحتی می توانند معنای سطحی و ظاهری بسم الله الرحمن الرحیم و... را یاد بگیرند؛ هر چند این کلمات دارای معانی عمیق و گسترده نیز هست.

نکته­ چهارم:  از نظر زبان شناسان، زبان عربی از کامل­ترین زبان های دنیا است که به خوبی می تواند مفاهیم و مطالب گسترده و عمیق را در قالب های زیبا و کوتاه بیان کند.[1]

نکته­ پنجم: عربى بودن الفاظ و اذکار در هر حکم و عبادتى شرط لازم نیست.همان طوری که بنابر نظر بعضى از علما، عربى بودن صیغه‏ى عقد ازدواج ضرورتى ندارد[2] و بعضى از علما همچون امام خمینى (قدس سره) در این باره مى‏فرمایند: اگر مکلف خودش نمى‏تواند صیغه را به عربى بخواند، حتى در صورتى که بتواند وکیل بگیرد جواز عقد به غیر عربى خالى از قوت نیست.[3]  هم چنین لازم نیست دعاها نیز حتماً به عربى خوانده شوند و انسان در غیر از حالت نماز می تواند با خداوند به هر زبانی صحبت و با او راز و نیاز کند و به فتوای اکثر مراجع، در نماز نیز در غیر از اذکار واجب و خصوصاً در قنوت، می تواند به زبان غیر عربی دعا کند.[4] البته آنچه گفته شد به معناى بى توجهى مسلمانان به معانى اذکار در نماز و... نیست؛ بلکه بر هر مسلمان لازم است که با معناى نماز و دعاها آشنا گردد تا بفهمد با خداى خود چه مى‏گوید، و در این صورت است که اعمال او خشک و بى‏روح تلقى نشده و سکوى پرواز او به سوى ابدیت خواهند گشت.


[1]. المیزان، ج 4، ص 160؛ تفسیر نمونه، ج 9، ص 300 و ج 13، ص 311.

.[2] معلقات آیت الله گرامى، ج 4، ص 645.

.[3] عروة الوثقى، ج2، حاشیه‏ى ص 645.

[4]. توضیح المسائل مراجع، ج 1، ص 62.


کلید واژه ها: نماز عربی ، نماز فارسی ، عبادت عربی ، چرا نماز را به عربی بخوانیم ، چرا نماز را به فارسی نخوانیم ،

پیوندها: چرا نماز را به فارسی نخوانیم؟ ، چرا نماز را به عربی بخوانیم ، حکمت عربی بودن نماز چیست ،

https://tinyurl.com/activatorprotestosteronepills24779
سه شنبه 22 مرداد 1398 10:00 ب.ظ
Very interesting topic, appreciate it for posting.
Omtiva CBD Review
سه شنبه 15 مرداد 1398 03:41 ب.ظ
That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere.

Brief but very precise info? Many thanks for sharing this one.
A must read post!
Sexy2Call
پنجشنبه 3 مرداد 1398 03:32 ق.ظ
Sexy2call Quick search and find the most up-to-date results
Locate a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Searching
for escort girls? Discrete apartments? Create a quick search by region
https://speakerdeck.com/choate81clark
چهارشنبه 2 مرداد 1398 11:57 ب.ظ
Heya fantastic blog! Does running a blog similar to this require
a massive amount work? I have absolutely no knowledge of coding but I was hoping to
start my own blog in the near future. Anyway, if you have any
ideas or techniques for new blog owners please share. I
know this is off topic however I simply needed to ask.
Kudos!
פרסום וילות
یکشنبه 30 تیر 1398 06:51 ب.ظ
thank you a whole lot this fabulous website is
usually proper in addition to everyday
וילות להשכרה בצפון
یکشنبه 30 تیر 1398 03:06 ق.ظ
many thanks a great deal this website is usually conventional
plus informal
תיקון מזגן
جمعه 28 تیر 1398 08:47 ب.ظ
cheers a great deal this web site is proper and also casual
Not working?
یکشنبه 23 تیر 1398 06:47 ق.ظ
I had been honored to obtain a call coming from a friend as he
uncovered the important guidelines shared in your site. Looking at your blog post is a real
amazing experience. Thanks again for considering readers like me,
and I hope for you the best of achievements like a professional in this field.
https://uxmag.com/readers/carl-reanchi
یکشنبه 23 تیر 1398 02:02 ق.ظ
I'm really inspired along with your writing talents and also with the structure to your blog.

Is that this a paid subject or did you modify it your self?
Anyway keep up the excellent high quality writing, it is rare to look a great
blog like this one today..
http://ketounlimited.net/
شنبه 22 تیر 1398 12:15 ب.ظ
Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am having issues with your RSS.
I don't know why I cannot subscribe to it. Is there anyone else having the same RSS issues?
Anyone that knows the answer will you kindly respond?
Thanx!!
חדרים לפי שעה בראשון
جمعه 21 تیر 1398 09:23 ب.ظ
Index Search Villas and lofts rented, search by region, find during first minutes a villa rented by city, various
sexy4escort
پنجشنبه 20 تیر 1398 12:30 ب.ظ
"We should build to a new crescendo, cheri," he said.
"Therefore we could have an ending that'll be as none before."

His smile was decadent, his eyes were packed with lust, plus the soft
skin of his hard cock against my sex was having its
intended effect. I was feeling a stronger arousal now as I felt
his cock slide between my sensitive lips. I felt the of his cock
push agonizingly at the doorway of my pussy, and I want to him to thrust into me hard.
Instead he retracted and slid his hardness back up to my clit.I had been aching to possess him inside, and I was able to tell that his must push that
wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to suit mine, and I knew the sensation of my wet pussy lips to the head of his cock was getting a lot of for both of us.


"Enable the finale begin," he stated, anf the husband
slid the tip of his cock inside me.

We both gasped as they held his cock there to get a moment.
I contracted my pussy to him further inside, anf the husband threw his head back for the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside
me, and every time I squeezed my pussy around him.

His cock felt wonderful since it filled me, but I need to it all
inside me. I rolled aside and rested my leg against his
shoulder, and that he plunged his cock right in.
וילות להשכרה באילת
چهارشنبه 19 تیر 1398 02:32 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find in a few minutes a villa for rent by city,
many different rooms lofts and villas. Be impressed by photographs and data that they have to present you.
The website is a center for everybody the ads
inside the field, bachelorette party? Play with somebody who leaves Israel?
No matter what the main reason you should rent a villa for an upcoming event
or simply just a gaggle recreation suited to any age. The
website is also center of rooms by the hour, which has already
been another subject, for lovers who are looking for a lavish room equipped for discreet entertainment which has a spouse or lover.
No matter what you are looking at, the 0LOFT website is
really a seek out you to identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North
South and Gush Dan.
דירה דיסקרטיות
سه شنبه 18 تیر 1398 06:32 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino.
He's handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited
his face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen.
He is well-built, with incredible arms and a chest that stands apart within this sweater.
We're standing before of each other talking about us, what we want into the future, what we're
interested in on another person. He starts saying that he has been rejected loads of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say He smiles at me, biting
his lip.

‘Oh, I don't know. Everything happens for an excuse right.
But inform me, make use of reject me, would you Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, would you mind if I kissed you right this moment?' he was quoted saying as I am closer to him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I enjoy how you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my calcaneus in their leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you wish girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone you never know what they have to want. A person who won't say yes because I said yes. Someone who's not scared when you attempt something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt a new challenge, especially in regards to making new stuff in bed ', I intimate ‘And I really like girls that are direct, who cut with the chase, like you simply did. For being
honest, this is a huge turn on.
נערות ליווי
شنبه 15 تیر 1398 06:46 ق.ظ
"We've got to build to another crescendo, cheri," he said.

"And we should have an ending that will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled up with lust, plus
the soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.

I'd been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the top of his cock push agonizingly at the entrance
of my pussy, and I needed him to thrust into me hard.

Instead he retracted and slid his hardness back up to my clit.


I used to be aching to own him inside, and I was able to tell that
his should push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to complement mine, and I knew the sensation of my
wet pussy lips within the head of his cock was getting excessive for
of us.

"Enable the finale begin," he stated, and hubby slid the top of his cock inside
me.

Both of us gasped as he held his cock there
for your moment. I contracted my pussy to tug
him further inside, and then he threw his return at the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me,
and each time I squeezed my pussy around him. His cock felt
wonderful the way it filled me, but Needed it inside me.
I rolled aside and rested my leg against his shoulder, and that he plunged his cock completely in.
https://disqus.com/home/discussion/channel-new/making_a_sacramento_cannabis_oil_36/
چهارشنبه 12 تیر 1398 07:10 ب.ظ
I went over this web site and I conceive you have a lot of superb
info, bookmarked (:.
https://speakerdeck.com/littlelittle77
چهارشنبه 12 تیر 1398 12:10 ب.ظ
Link exchange is nothing else however it is just placing the other
person's website link on your page at appropriate place and other person will
also do same for you.
http://2.gp/PgkG
چهارشنبه 12 تیر 1398 09:11 ق.ظ
I absolutely love your site.. Great colors & theme.

Did you create this web site yourself? Please reply back as I?m planning to create my own personal blog and would love to know where you got this
from or just what the theme is called. Thanks!
https://is.gd/47GsVG
چهارشنبه 12 تیر 1398 09:08 ق.ظ
I simply wished to thank you very much once again. I do not know what I could
possibly have followed without these opinions documented by you on that subject matter.
Previously it was a real scary condition in my opinion, nevertheless being able to see a new specialized
style you processed it took me to jump with joy. I will
be happy for the advice and then believe you
know what an amazing job your are putting in teaching others
by way of your webpage. Most likely you haven't come across all of us.
https://www.liveinternet.ru/users/conner_pope/post456630648
چهارشنبه 12 تیر 1398 08:26 ق.ظ
I am continuously looking online for articles that
can help me. Thx!
נערת ליווי
سه شنبه 11 تیر 1398 07:06 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's using a cappuccino.
They're handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited his face, hazel eyes and the most wonderful lips I've seen.
He's well built, with incredible arms including a chest that shines during this sweater.
We're standing in front of each other preaching about our lives, what we would like for the future, what we're in search of on another person.
He starts saying that bigger been rejected loads of times.‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never
reject you ', I only say He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I really don't know. Everything happens for good reason right.
But inform me, you would not reject me, does one Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you today?' he explained as I buy closer to him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, function it.' I reply.

‘I'm keen on how you will think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my high heel in her leg, massaging it slowly. ‘So what can you enjoy girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone discussion the things they want. Somebody that won't say yes although I said yes. Someone who's not afraid when you try interesting things,' he says. ‘I'm never afraid when you try new stuff, especially in relation to making interesting things in bed ', I intimate ‘And I adore girls that are direct, who cut in the chase, like you may did. To become
honest, that's a huge turn on.'
שירותי ליווי חיפה
یکشنبه 9 تیر 1398 11:48 ب.ظ
Sexy2call Quick search and have the modern results Locate a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Interested in escort girls?
Discrete apartments? Come up with a quick search by region, the biggest portal in Israel for discreet
apartments and escort girls, a variety of youth ads that gives you service and guidance you didn't know, browse by city to
get the dream girl for an additional indulgence,
business meeting? Ads never include and or provide and
or encourage and or imply the provision of sexual services.
The ads are controlled by each of the binding laws from the
State of Israel.
נערות ליווי בבת ים
یکشنبه 9 تیر 1398 07:16 ق.ظ
Sexy2call Quick search and obtain up to date results Get a
massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Looking for escort girls?

Discrete apartments? Make a quick search by region
נערת ליווי ברמת גן
پنجشنبه 6 تیر 1398 11:48 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.

He could be handsome. Brown hair slicked back, glasses for his face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen. He could be well-built, with incredible arms and a chest that stands apart
on this sweater. We're standing in front of one another discussing our way of life, what we really wish for for the future, what we're looking for
on another person. He starts telling me that she has been rejected lots of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I have faith that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for an excuse right.
But tell me, make use of reject me, would you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you right this moment?' he stated as I purchase more detailed him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I'm keen on how you would think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my rearfoot in their leg, massaging it slowly. ‘So what can you enjoy girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone you never know what they have to want. Someone that won't say yes even though I said yes. Someone who's unafraid when you attempt interesting things,' he says. ‘I'm never afraid when you try something mroe challenging, especially in regards to making new stuff in the sack ', I intimate ‘And I adore women who are direct, who cut in the chase, like you just did. To be
honest, that is a huge turn on.
צימרים
سه شنبه 4 تیر 1398 07:33 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find
in minutes a villa for rental by city, a variety of rooms lofts and villas.
Be in awe of the photos and information that they have to
supply you. The site is a center for you all the ads in the field, bachelorette party?

Play with an associate who leaves Israel? Regardless of what the
explanation you should rent a villa for a forthcoming event or just an organization recreation made for any age.
The site is also the middle of rooms by the hour, which has already been another subject, for lovers who
are searhing for an expensive room equipped for discreet entertainment by using a spouse or lover.
Whatever you are interested in, the 0LOFT website is really a find you to identify rentals for
loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
Buy cialis
دوشنبه 3 تیر 1398 04:48 ق.ظ

Thanks a lot. Ample postings!

side effects of cialis buy original cialis dosagem ideal cialis price cialis per pill cialis et insomni cialis tablets australia buy cialis online cialis 20 mg best price try it no rx cialis cialis para que sirve
Online cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 12:51 ب.ظ

Terrific information. With thanks!
cialis canada cialis en 24 hora cuanto cuesta cialis yaho cialis dosage recommendations when can i take another cialis buy cialis uk no prescription cialis 20 mg effectiveness cialis therapie cialis pills viagra cialis levitra
buy tadalafil
شنبه 1 تیر 1398 10:13 ب.ظ

Useful information. Regards!
venta cialis en espaa generic cialis tadalafil cialis bula cialis 5 mg funziona cialis 200 dollar savings card cialis 5 mg cialis in sconto cialis qualitat cialis 5 mg effetti collateral how does cialis work
http://moynapen.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 05:23 ق.ظ

Seriously quite a lot of awesome material!
tadalafil tablets cost of cialis per pill we use it cialis online store cialis generique 5 mg cialis dosage amounts cialis italia gratis prezzo di cialis in bulgaria cialis kamagra levitra cialis kaufen bankberweisung cialis 50 mg soft tab
נערות ליווי בתל אביב
جمعه 31 خرداد 1398 05:57 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino. They're
handsome. Brown hair slicked back, glasses for his face,
hazel eyes and the prettiest lips I've seen. He or she is well-built, with incredible arms along
with a chest that sticks out about this sweater. We're standing ahead of one another talking about us, what we want into
the future, what we're in search of on another person. He
starts saying that bigger been rejected a lot of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you
', I say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for a reason right.

But figure out, you wouldn't reject me, can you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you today?' he was quoted saying as I am much better him and kiss him.

‘When don't ask, do it.' I reply.

‘I like the method that you think.' , he said.

For now, I start scrubbing my heel bone in their leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you want in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I enjoy determined women. Someone who knows the things they want. A person who won't say yes although I said yes. Someone who's not afraid of attempting a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid of attempting new stuff, especially with regards to making something totally new in the sack ', I intimate ‘And I love ladies who are direct, who cut throughout the chase, like you only did. To become
honest, what a huge turn on.'
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30