تبلیغات
پاسخ به سوالات شما در ادیان و مسیحیت - 52. چرا در قرآن گفته شده است که مردان حق دارند زنان را بزنند؟

اشتراک و ارسال مطلب به:

یکشنبه 22 اردیبهشت 1392

52. چرا در قرآن گفته شده است که مردان حق دارند زنان را بزنند؟

   نویسنده: شهاب    وابسته به موضوع :زن ،قــــرآن کــریــم ،

این که در سوره نسا گفته شده به مردان حق داده شده زنان را بزنند به چه دلیلی است؟
آیا دال بر خشن بودن دین اسلام و خوار شمردن زن و مردسالاری نیست؟

سوال فوق در حقیقت از دو سوال تشکیل شده است که پاسخ هر دو را در ادامه ذکر خواهیم نمود:

پاسخ به بخش اول سوال:

«وَ اللاَّتِی تَخافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَ اهْجُرُوهُنَّ فِی الْمَضاجِعِ وَ اضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلا تَبْغُوا عَلَیْهِنَّ سَبِیلاً إِنَّ اللَّهَ كانَ عَلِیًّا كَبِیراً»
نساء (4)، آیه 34.؛ «و زنانى را كه از نافرمانى آنان بیم دارید، (-(نخست)-) پندشان دهید و (-(بعد)-) در خوابگاه‏ها از ایشان دورى كنید و (-(اگر تأثیر نكرد)-)، آنان را بزنید؛

پس اگر شما را اطاعت كردند، (-(دیگر)-) بر آنها هیچ راهى (-(براى سرزنش)-) مجویید كه خدا والاى بزرگ است».

پاسخ این است كه آرى، قرآن شریف در آیه مورد بحث، چنین مطلبى را بیان فرموده است و ما هیچ‏گاه اصل آن را در قرآن انكار نمى‏كنیم؛ ولى‏ نكته مهم این است كه بدانیم اسلام و قرآن كه آن همه به زن خدمت كرده است و در زمانى كه او را در حد یك كالاى كم ارزش تنزّل داده بودند، وى را به جایگاه بلندى رسانید، چرا چنین دستورى داده؟
به نظر ما این مسئله، یك توصیه و سفارش اخلاقى صرف هم نیست؛ بلكه یك دستور و تكلیف است؛ ولى قبل از آن كه به اصل پاسخ بپردازیم، مناسب است نظر اسلام راجع به نوع و جنس زن روشن گردد؛ تا آن حكم قرآنى با توجه به این نظر، مورد تأمل قرار گیرد. در این‏باره، روایات فراوانى وجود دارد كه به چند نمونه زیر اكتفا مى‏كنیم:
1. پیامبرصلى الله علیه وآله فرمود: «من در شگفتم از كسى كه زن خود را مى‏زند؛ در حالى كه خودش براى كتك خوردن، سزاوارتر است! زنانتان را نزنید كه قصاص دارد». قال النبى‏صلى الله علیه وآله: «انّى اتعجَّب ممن یضرب امرأته و هو بالضرب اولى منها، لا تضربوا نساءكم بالخشب فان فیه القصاص»، (بحارالانوار، ج 100 باب احوال الرجال والنساء، ص 249، حدیث 238).
2. همچنین فرمود: «زنان بر مرد كریم، غالب مى‏شوند و مرد لئیم، بر زنان مسلّط مى‏گردد. من دوست دارم كریم مغلوب باشم؛ نه لئیم غالب». «المرأته تغلب الرجل الكریم و یغلبها الرجل اللئیم أنا احب ان اكون كریم مغلوب ولا لئیم ینتصر»، (منتدى الشواهق، ص 11).
3. امام صادق‏علیه السلام از پدرش چنین روایت كرده است: «وقتى با زنى ازدواج مى‏كنید، احترامش كنید. او، مایه آرامش شماست. زنان را آزار ندهید و حقوق آنان را ضایع نكنید». «من اتخذّ امرأته فلیكرمها، فانما امرأة احدكم لعبة فمن اتخذها فلایضیعها»، (بحارالانوار، ج 100، ص 224).
4. پیامبرصلى الله علیه وآله فرمود: «هر مردى كه بر بد اخلاقى همسرش صبر كند، خدا اجر داوودعلیه السلام را به او مى‏دهد و به هر زنى كه بر بداخلاقى مردش صبر كند، اجرى همچون اجر آسیه كه با فرعون كنار آمد، عطا مى‏كند». بحارالانوار، ج 100، ص 247.
5. حضرت على‏علیه السلام مى‏فرماید: «در هر حال با زنت مدارا كن و با او به نیكى رفتار نما؛ تا زندگى لبریز از صفا و صمیمیت باشد». قال على‏علیه السلام: «فدارها على كل حال و احسن الصحبة لها لیصفو عیشك»، (وسائل الشیعه، تهران، ج 7، ص 120، باب 87، ح 3).
6. آخرین سخنى كه هنگام وفات از رسول خدا شنیدند، سه سخن بود؛ «نماز را بر پاى دارید و مراقب حقوق بردگان باشید و ستم نكنید؛ خدا را ،  خدا را درباره زنان كه در دست شمایند. با زنانتان نیكو زندگى كنید و حریم آنان را نگاه دارید». «الله الله فى النساء و فیما ملكت ایمانكم، فانّ آخر ما تكلّم به نبیكم‏صلى الله علیه وآله ان قال: «اوصیكم بالضعفین النساء و ما ملكت ایمانكم، الصلوة الصلوة»، (حرانى، تحف العقول، ترجمه صادق حسن‏زاده، ص 334).
پس این همه اسلام براى زن ارزش و احترام قائل شده، ولى با این همه اهتمام و ارزشى كه اسلام براى زن قائل شده، نمى‏تواند در مقابل به خطر افتادن سلامت روحى و اخلاقى فرد و جامعه، نرمش نشان دهد؛ زیرا باید توجه داشت كه حكم ضرب فقط و فقط مربوط به مورد «نشوز زن» است؛
نه در مورد كارهاى خانه، بچه‏دارى و انواع اختلاف‏هاى خانوادگى و یا هرگونه نافرمانى از شوهر.
نشوز زن، آن است كه او به صورت مكرر و طولانى مدت و بدون هیچ‏گونه عذر و مشكل، از مسائل زناشویى سرباز زند؛ نه یك بار و دو بار و نه یك روز و دو روز و نه در برخى مواقع كه فاقد میل شخصى است؛ بلكه در صورتى كه این ممانعت و سرپیچى به صورت روش و اخلاق و رویه زندگى زن درآید.
به نظر شما، تبعات و آثار این عملكرد چه خواهد بود؟ آیا چیزى جز به فساد كشیده شدن مرد را به دنبال خواهد داشت؟ با این رویه، هم زن‏ به گناه و فساد مى‏افتد و هم مرد و كانون خانه و خانواده، متزلزل مى‏شود و مسئله به این جا هم ختم نمى‏شود؛ بلكه فساد و هرزه‏گرى و بى‏بند و بارى، به جامعه كشیده خواهد شد. مردى كه تمام مسئولیت‏هاى خانواده به دوش او گذاشته شده، اینك براى ارضاى تمایلات خود باید به هرزگى در اجتماع بپردازد؛ زیرا او هیچ‏گونه امیدى به خانه خود ندارد.
اولین و بزرگترین آسیب را خود زن ناشزه باید متحمل شود. او مرد و شوهر خود را از دست مى‏دهد و خانه‏اش بى‏فروغ مى‏شود؛ زیرا مردى كه براى نیازهاى خود به خارج از خانه روى آورد، دیگر انگیزه كار و تلاش و اداره زندگى و تحمل مشكلات سنگین آن را ندارد. خلاصه عاقبت این سردى و ناامیدى، فروپاشى كانون خانواده است. البته مفسده عمل آن زن بدین‏جا نیز ختم نمى‏شود و بعد از این، نوبت به بى‏سرپرستى كودكان و بچه‏هاى خانواده مى‏رسد.
اصولاً زنى كه نمى‏خواهد به هیچ وجه تمكین كند، چرا ازدواج كرده؟ حتماً به ذهن مى‏رسد كه قبول داریم زن نباید چنین رویكردى در زندگى داشته باشد، ولى چرا براى علاج این مشكل به زدن متوسل شویم؟
پاسخ این است: كسانى كه مى‏خواهند جوّسازى منفى كنند، ابتدا مسئله ضرب و تنبیه را مطرح مى‏كنند؛ در حالى كه دستور اسلام ابتدا موعظه‏ و نصیحت و گفتمان و تعامل است؛ «فعظوهنّ» و اگر مشكل با موعظه‏هاى فراوان و مكرر حل نشد، قرآن به مرد دستور داده كه با زن قهر كند و این قهر در حدى باشد كه محل خواب خود را جدا كند؛ «وَ اهْجُرُوهُنَّ فِی الْمَضاجِعِ».
روان شناسان و متخصصان امور خانواده نیز معتقدند كه خانم‏ها حساسیت فراوانى به این عمل دارند و این شیوه، یكى از عوامل بسیار مؤثر در كوتاه آمدن خانم‏ها و برگشت صلح و صفا به زندگى زناشویى است. حال اگر این راه علاج هم تا مدتى انجام شد، ولى مؤثر واقع نگشت، آیا باید زن را به حال خود رها كنیم؛ تا كانون خانواده و جامعه را به تباهى بكشد؟
راه حل سوم، تنبیه بدنى است؛ یعنى ضرب؛ «واضربوهن». قبل از مرحله سوم، شارع مى‏توانست دستور دهد كه مرد به دادگاه و قاضى رجوع كند و از زن شكایت نماید یا مسئله را با ریش‏سفیدهاى خاندان خود و خانمش درمیان گذارد؛ ولى آیا علنى كردن خصوصى‏ترین مشكل زناشویى، تا وقتى كه راه دیگرى وجود دارد، كار صحیحى است؟
اسلام خواسته تا حد امكان این مشكل در محدوده خانه و خانواده حل و فصل شود و مسائل زندگى شخصى زوجین ورد زبان خاص و عام در اجتماع نگردد؛ زیرا به احتمال قوى، زن و شوهر در آینده، با هم صلح‏ و آشتى مى‏كنند و فقط مسائل خصوصى آنها علنى شده و آبرویشان بر باد رفته است و حریم‏هاى خصوصى آنها دریده شده كه این مسئله، اثر زیادى‏ در از بین رفتن محبت زن و شوهر نسبت به یكدیگر دارد.
زن و شوهر دعواهایشان را فردا فراموش مى‏كنند و ان‏شاءاللَّه عمرى با یكدیگر خوش و خرم خواهند بود؛ در حالى كه اگر این گونه مسائل به بیرون خانه سرایت كند، طعنه‏ها و سرزنش‏ها و سرافكندگى‏ها ادامه پیدا مى‏كند و برخى از افراد جامعه در این مسئله شیطنت مى‏كنند و زن و مرد هم براى این كه كم نیاورند، مدام از خود دفاع مى‏كنند و این دفاع، چیزى جز بیان نقاط ضعف طرف مقابل، یعنى همسر نیست و نتیجه آن، بزرگ شدن یك مسئله كوچك و از بین رفتن محبت‏هاست. خداوند نیز ملاحظه این امور را كرده و الا گناه زن‏
به حدى است كه اگر گفته مى‏شد مرد به دادگاه رجوع كند و قاضى زن را تعزیر (محكوم به شلاق) كند، حكمى مطابق قاعده و قانونى بود؛ زیرا كار او مفاسد بزرگى در بر دارد؛ ولى خداوند خواسته است كه این مشكل ابتدا در خانه‏
و به طور خصوصى حل و فصل شود. همه این حرف‏ها با توجه به معناى ظاهرى «ضرب» بود كه ضرب در خانه، بهتر از شلاق و تعزیر در خارج از خانه و توسط قاضى است؛ ولى توجه به مقصود دین از ضرب نیز مسئله را دقیق‏تر و لطیف‏تر مى‏كند.
مراد از ضرب، زدن بى‏قید و شرط نیست. علامه مجلسى(ره) درباره حد و چگونگى زدن بحارالانوار، ج 104، ص 58 ؛ ر.ك: المیزان، قم، ج 5، ص 349.، روایتى از فقه الرضاعلیه السلام نقل كرده است؛ «... والضرب بالسواك و شبهه ضربا رقیقا؛ زدن باید با وسایلى مانند مسواك و امثال آن باشد؛ آن هم‏ با مدارا و ملایمت».
حدیث یاد شده به خوبى نشان مى‏دهد كه «ضرب»، باید در پایین‏ترین حد ممكن باشد و نباید اندك آسیبى بر بدن وارد كند. وسیله‏اى كه در این روایت‏ به آن اشاره شده، چوبى بسیار نازك، مانند مسواك است.
علاوه بر این، شیوه زدن نیز باید ملایم و خفیف باشد؛ به طورى كه حتى رنگ پوست، اندك تغییرى نكند. براى اطلاع بیشتر ر.ك: المیزان، ج 5، ص 349 - 351.
همچنین قبل از انجام مراحل قبلى، نیز شخص مجاز به اقدام مرحله بعد نیست و باید مراتب و مراحل مذكور به ترتیب اجرا شوند.
نكته دیگر آن كه دستور فوق، جنبه موقت و گذرا دارد و نباید پیوسته باشد؛ زیرا به دنبال این عمل، دو واكنش احتمال مى‏رود؛ یكى آن كه زن به حقوق مرد وفادار شود كه در این صورت، قرآن مى‏فرماید: «فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلا تَبْغُوا عَلَیْهِنَّ سَبِیلاً»؛ «اگر به اطاعت درآمدند، بر آنان ستم روا مدارید»؛ یعنى در صورت تسلیم شدن زن در برابر حقوقى كه بر آن پیمان بسته، دیگر برخورد با وى،
ظلم و تجاوز است.
واكنش احتمالى دیگر، آن است كه او همچنان سرسختى نشان دهد و كانون خانواده را گرفتار تزلزل و بى‏ثباتى كند كه در این حالت در آیه بعد مى‏فرماید: «وَ إِنْ خِفْتُمْ شِقاقَ بَیْنِهِما فَابْعَثُوا حَكَمًا مِنْ أَهْلِهِ وَ حَكَمًا مِنْ أَهْلِها إِنْ یُریدا إِصْلاحًا یُوَفِّقِ اللّهُ بَیْنَهُما إِنَّ اللّهَ كانَ عَلیمًا خَبیرًا» نساء (4)، آیه 35.؛ «اگر از جدایى و شكاف میان آن دو (همسر) بیم داشته باشید، یك داور از خانواده شوهر و یك داور از خانواده زن انتخاب كنید (-(تا به كار آنان رسیدگى كنند)-). اگر این دو داور، تصمیم به اصلاح داشته باشند، خداوند به توافق و سازش آنها با یكدیگر كمك مى‏كند؛ زیرا خداوند، دانا و آگاه است (-(و از نیات همه خبر دارد)-)».
بر این اساس، در آخرین مرحله، گشودن گره را به دست نزدیكان و بستگان قرار مى‏دهد؛ تا در حد ممكن پاى قانون و مراجع قانونى به میان نیاید و كار به نزدیكان و خویشان سپرده شود و آنان نیز با برخوردهاى عاطفى و بررسى‏هاى عقلانى، در حد ممكن، مشكل را با صفا و صمیمیت حل كنند و خداوند نیز در توفیق اصلاح، آنان را یارى مى‏دهد. این از لطایف احكام و دستورات نورانى قرآن است؛ تا مسئله با سلامت هرچه بیشتر، روال خود را طى كند.

پاسخ به بخش دوم سوال:

اگر گفته شود ممکن است طغیان و سرکشی زن ها  در مردان نیز پدید آید، پس آیا مردان نیز مشمول چنین مجازات هایی خواهند شد، در پاسخ می گوئیم: آری، مردان هم درست همانند زنان درصورت تخلف از وظایف، مجازات می گردند ولی باید در نظر داشت حالتی که در بعضی مردان وجود دارد آزاردهی (سادیسم) است و این بیماری اگر شدت یافت درمانش «تنبیه بدنی» توسط زن نیست چون اولاً: غالباً درمان این بیماری با تنبیه بدنی نیست و ثانیا:ً غالباً زن توان این کار را ندارد و ثالثاً: حاکم شرع موظف است مردان متخلف را از طرق مختلفی حتی از طریق تعزیر (مجازات بدنی) به وظایف خود آشنا سازد.

 خداوند در پایان آیه ی شریفه مجدداً به مردان هشدار می دهد که از موقعیت سرپرستی خود در خانواده سوء استفاده نکنند و به قدرت خدا که بالاتر از همه قدرت هاست، بیندیشند: «زیرا خداوند بلند مرتبه و بزرگ است»(تفسیر نمونه، ج 3، صص 411- 416.).

کلید واژه ها: واضربوهن ، زدن زنان ، نشوز ، کتک زدن زن ، تمکین زن و نشوز ،

پیوندها: چرا در قرآن آمده که مرد می‌تواند زن را بزند؟ ، چرا در قرآن به مرد اجازه زدن داده شده است؟ ، ترجمه واژه واضربوهن چیست؟ ،

http://ballbannord.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 02:31 ق.ظ

Wow tons of terrific facts.
generico cialis mexico generic cialis at the pharmacy cialis super kamagra cialis generique cialis generika estudios de cialis genricos we use it cialis online store cialis usa cost opinioni cialis generico cialis generika
http://knowexin.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 10:39 ق.ظ

Many thanks. Numerous info!

click here cialis daily uk dosagem ideal cialis cialis for sale south africa cialis kaufen wo how much does a cialis cost cialis generico lilly cialis bula venta de cialis canada canadian cialis cialis arginine interactio
Cialis prices
شنبه 1 تیر 1398 08:02 ب.ظ

You actually mentioned it exceptionally well.
generic cialis review uk the best site cialis tablets tadalafil 10 mg callus compare prices cialis uk buy original cialis buying cialis on internet buying cialis overnight acquisto online cialis prix de cialis
how long does cialis last
شنبه 1 تیر 1398 03:07 ق.ظ

Many thanks, Loads of material.

cialis baratos compran uk weblink price cialis click here cialis daily uk deutschland cialis online opinioni cialis generico cialis wir preise cialis per paypa cialis cipla best buy order generic cialis online usa cialis online
http://dleginib.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 10:54 ق.ظ

You actually said this fantastically.
generic low dose cialis 5 mg cialis coupon printable buy cialis cheap 10 mg tadalafil generic buy cialis online nz buy cialis online legal cialis daily reviews cialis super kamagra preis cialis 20mg schweiz cialis for daily use
Buy generic cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 06:27 ب.ظ

Nicely put. Cheers!
low dose cialis blood pressure recommended site cialis kanada generic cialis pro buying brand cialis online buy online cialis 5mg buy cialis online generic cialis at the pharmacy cialis coupons printable deutschland cialis online cialis uk
Online cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 12:07 ق.ظ

Factor certainly utilized!!
i recommend cialis generico buy cialis cialis super acti cialis sicuro in linea cialis y deporte india cialis 100mg cost click here cialis daily uk female cialis no prescription how do cialis pills work cheap cialis
Online cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 07:24 ق.ظ

You actually stated it exceptionally well!
costo in farmacia cialis cialis side effects dangers cialis per paypa cialis online napol best generic drugs cialis 40 mg cialis what if i take the best site cialis tablets only now cialis for sale in us buy cialis online cheapest best generic drugs cialis
precios de cialis generico
سه شنبه 28 خرداد 1398 08:58 ق.ظ

You made your stand quite well!.
cialis generique tadalafilo low cost cialis 20mg cialis for sale in europa buying cialis on internet generic cialis 20mg tablets cialis 5mg prix chinese cialis 50 mg generic cialis in vietnam cialis 05
http://xetimne.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 05:51 ب.ظ

You have made your point quite clearly!!
buy brand cialis cheap brand cialis generic chinese cialis 50 mg comprar cialis navarr cialis farmacias guadalajara cialis soft tabs for sale prices on cialis 10 mg generic cialis pill online cialis coupons rezeptfrei cialis apotheke
Cialis 20 mg
یکشنبه 26 خرداد 1398 01:17 ب.ظ

You actually suggested it wonderfully!
how much does a cialis cost cialis daily reviews we choice cialis uk cialis generico postepay miglior cialis generico we use it cialis online store how does cialis work when can i take another cialis ou acheter du cialis pas cher cialis kamagra levitra
http://westbadni.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 11:11 ب.ظ

You said it nicely.!
cialis manufacturer coupon brand cialis nl cialis 5 mg generic cialis with dapoxetine generic cialis at walmart cialis for sale south africa the best choice cialis woman cialis without a doctor's prescription cialis generico lilly cialis australian price
http://bezzmoti.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 09:15 ق.ظ

Nicely voiced indeed! .
cialis prices cialis daily new zealand we recommend cialis info buying brand cialis online cialis price in bangalore cialis 5 mg para diabeticos order a sample of cialis cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis tadalafil are there generic cialis
http://foriwer.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 04:37 ق.ظ

Whoa plenty of fantastic knowledge.
callus we choice cialis pfizer india cialis generico en mexico cialis et insomni calis cialis pas cher paris cialis generico milano opinioni cialis generico tadalafil 20 mg buy generic cialis
no prescription cialis cheap
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:56 ق.ظ

Very good content, Many thanks!
cialis 200 dollar savings card warnings for cialis calis get cheap cialis only now cialis 20 mg wow cialis tadalafil 100mg discount cialis cialis generic availability overnight cialis tadalafil cialis diario compra
http://cialisvie.com/
سه شنبه 21 خرداد 1398 04:32 ق.ظ

Awesome posts, Many thanks!
cialis lowest price tadalafil 20mg cialis 5mg billiger free cialis safe site to buy cialis online venta de cialis canada cialis for sale cialis tadalafil online buy cialis we use it cialis online store
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 05:24 ب.ظ

This is nicely put! .
canadian discount cialis click here cialis daily uk compare prices cialis uk import cialis link for you cialis price buy cialis online nz calis click here cialis daily uk how much does a cialis cost we use it 50 mg cialis dose
https://yesodot3.co.il/2011/08/11/staff/
جمعه 6 اردیبهشت 1398 09:21 ق.ظ
最高級エルメススーパーコピー エルメスドゴンコピー HERMES 財布 ドゴン ロング トゴ シルバー金具 ノワール(ブラック)
https://www.hsq.de/index.php/kontakt
جمعه 6 اردیبهشت 1398 09:21 ق.ظ
iPhone8plusケースヴィトン
http://www.djtsurfacing.co.uk/responsibilities
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 06:00 ق.ظ
シャネルスーパーコピー,コピーブランド財布バッグ時計激安代引き楽天市場!
http://sewingbymoonlight.com/2013/09/tiny-chair-pocket/
شنبه 31 فروردین 1398 03:11 ق.ظ
スーパーコピーブランド、ブランドコピー時計N級品最新作激安専門店!
https://www.protekgroup.com/ru/variants
شنبه 31 فروردین 1398 03:11 ق.ظ
スーパーブランドコピーバッグブランド時計コピー財布専門店
http://www.mirmetro.net/warszawa/trains
یکشنبه 18 فروردین 1398 11:04 ق.ظ
ルイヴィトンスーパーコピー代引きの中でも取り立てて、ルイヴィトンコピーブランド
buy cialis online
جمعه 16 آذر 1397 02:54 ب.ظ

Kudos! Loads of forum posts!

cialis 5 mg cialis mit grapefruitsaft 200 cialis coupon generic low dose cialis cialis 5 mg para diabeticos best generic drugs cialis recommended site cialis kanada cialis for sale in europa get cheap cialis cialis canada on line
buy cialis online no prescription
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:49 ب.ظ

Valuable material. Regards!
cialis 20mg cialis efficacit link for you cialis price ou acheter du cialis pas cher cialis in sconto cialis 20 mg cost we like it cialis price click now buy cialis brand generic cialis 20mg uk bulk cialis
Online cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:15 ق.ظ

Regards. I like this.
order generic cialis online cialis generic availability where cheapest cialis generic cialis soft gels prix de cialis walgreens price for cialis cialis rezeptfrei sterreich effetti del cialis cialis uk next day cialis herbs
buy cialis online cheap
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:23 ق.ظ

You actually stated it very well.
cialis professional from usa cialis manufacturer coupon cialis 30 day trial coupon acquistare cialis internet we choice cialis pfizer india cipla cialis online cialis manufacturer coupon buy cialis online cheapest only now cialis for sale in us 200 cialis coupon
Buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 08:51 ب.ظ

Thanks a lot, I value it!
walgreens price for cialis cialis super acti order cialis from india cialis tablets cialis 20mg cipla cialis online wow cialis 20 chinese cialis 50 mg cialis 5 mg para diabeticos buy cialis uk no prescription
buy cialis cheap
سه شنبه 13 آذر 1397 09:59 ق.ظ

Thanks! Lots of write ups.

cialis venta a domicilio cialis mit grapefruitsaft cialis super kamagra generic cialis 20mg tablets cialis 5mg prix acheter cialis meilleur pri cialis para que sirve cialis generic availability cialis generico en mexico cialis generic availability
Cialis prices
دوشنبه 12 آذر 1397 10:10 ب.ظ

Cheers, I appreciate this!
cialis 20mg prix en pharmacie calis cialis 5 mg schweiz cialis with 2 days delivery buy cialis uk no prescription viagra vs cialis cialis online prezzo di cialis in bulgaria american pharmacy cialis cialis soft tabs for sale
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30